Banka ve Holding Hisselerinde İzlenecek Stratejiler: Doç. Dr. Filiz Eryılmaz'ın Değerlendirmeleri

Borsa İstanbul'da bu hafta tarihi zirveler görüldü. BIST 100 endeksi, hafta içinde 11 bin puanın üzerine çıkarak rekor kırdı. Bu yükselişlerde banka ve holding hisseleri ön plana çıkarken, ALB Yatırım Başekonomisti ve Uludağ Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Filiz Eryılmaz, bu hisselerle ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye’de Tek Haneli Enflasyon 2027’ye Kadar Mümkün Değil Türkiye’de Tek Haneli Enflasyon 2027’ye Kadar Mümkün Değil

Banka ve Holding Hisselerindeki Durum

Doç. Dr. Filiz Eryılmaz, Ekonomi Ekranı YouTube kanalında yaptığı açıklamalarda, banka hisselerinin endeksten beklenen yükseliş trendi için önden gittiğini ve belirli bir doygunluğa ulaştığını belirtti. Bu nedenle, banka hisselerinde daha temkinli olunması gerektiğini vurgulayan Eryılmaz, kâr realizasyonunun yapılmasının uygun olduğunu söyledi. Eryılmaz, banka hisselerindeki yükselişlerde kâr realizasyonu yapılabileceğini ve düşüşlerde tekrar alımların gerçekleşebileceğini ifade etti.

Yabancı Yatırımcıların İlgisi

Eryılmaz, temkinli davranmanın banka ve holdinglere girişlerin olmayacağı anlamına gelmediğini belirtti. Yabancı yatırımcıların Türkiye'ye olan ilgisinin sürdüğünü ifade eden Eryılmaz, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Yabancılar diyor ki; Türkiye’de işler yolunda gidiyor. Enflasyon ve faiz 2025’te düşecek. Net faiz marjı bankalar lehine gelişecek. Yani rasyonelleşme adımlarından en çok bankaların nemalanacağını düşünüyorlar."

Holding Hisselerinde Durum

Eryılmaz, holding hisselerinde de benzer bir durumun söz konusu olduğunu belirtti. Sabancı ve Koç hisselerinin önden gittiğini ve hedef fiyatlara yaklaştığını, ancak görece geri kalmış holdinglerin de bulunduğunu söyledi. Bu nedenle, holding hisselerinde de kâr alınabileceğini ve kısa-orta vadede pozisyonların azaltılabileceğini, sonrasında ise düşüşlerde alımların yapılabileceğini ekledi.