Kayıt Dışı Ekonomiyle Mücadele Güçleniyor Kayıt Dışı Ekonomiyle Mücadele Güçleniyor

Türkiye'nin savunma sanayisindeki başarı hikayelerinden biri olan Bayraktar TB2, Maldivler'e ihraç edildi ve hizmet vermeye başladı. Maldivler Cumhurbaşkanı Mohamed Muizzu'nun katılımıyla gerçekleşen törende, Türkiye'nin yerli ve milli SİHA sistemi Bayraktar TB2, resmi olarak göreve başladı. Cumhurbaşkanı Muizzu, Türkiye'ye ve Baykar yöneticilerine teşekkürlerini ileterek, bölgesel güvenlik kapasitesini artıracak olan bu iş birliğinin önemini vurguladı.

Maldivler Cumhurbaşkanı Muhammed Muizzu, Kasım 2023'te Türkiye'yi ziyaret etmiş ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya gelmişti. Bu ziyaret sırasında Türk savunma sanayisi şirketlerini de ziyaret eden Muizzu, Türkiye ile olan iş birliğini daha da güçlendirmeyi amaçlıyor.

Baykar tarafından geliştirilen Bayraktar TB2, dünyada en fazla ülkeye satılan SİHA olma özelliğini taşıyor. Bugüne kadar 750 bin uçuş saati gerçekleştiren Bayraktar TB2, kendi sınıfında Türkiye'nin irtifa rekorunu kırarak 27 bin 30 feet'e ulaştı. Ayrıca, en uzun süre görev yapan milli hava aracı unvanına sahip bulunuyor.

Baykar'ın insansız hava araçlarına yönelik imzaladığı sözleşme sayısı 34'e yükseldi. Bayraktar AKINCI için 9 ülke ile sözleşme imzalayan Baykar, Türk savunma sanayisinin uluslararası alanda güçlü bir konuma ulaşmasına katkı sağlıyor.