Medya 24 - Haberler, Son Dakika Haberleri ve Güncel Haber

Medya 24 - Haberler, Son Dakika Haberleri ve Güncel Haber

Medya 24: Haber, dizi izle, magazin, ekonomi, spor gündemi.

FLAŞ HABER
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
Medya 24 - Haberler, Son Dakika Haberleri ve Güncel Haber ANASAYFASPORGÜNDEMPOLİTİKADÜNYATEKNOLOJİEKONOMİEĞİTİM MEDYA24 TV MEDYA24 RADYO

Hasan Karahaliloğlu

Borçlarınızdan Kurtulmak için Geri Sayım Başladı!

Devlet ile vatandaşın borçları konusunda barışmasına vesile olacak borç yapılandırmasında geriye sayım başladı. Amme Alacakları yapılanması neleri kapsıyor ve başvuru şekli konusunda sizleri bilgilendirelim

Yapılandırma Mart- 2017 Yılı Ve Öncesi Dönemi Kapsıyor

2017 yılı Mart ayı ve önceki aylara ilişkin borçları kapsamaktadır.

-Sigorta primi,
-Emeklilik keseneği ve kurum karşılığı,
-İşsizlik sigortası primi,
-Sosyal güvenlik destek primi ile bunlara bağlı gecikme cezası ve gecikme zammı alacaklarını 6070 sayılı Kanun kapsamaktadır.

Yine emekli olup Sosyal Güvenlik Destek Primi ile çalışması gerekir iken yasaya uygun olmayacak şekilde prim ödememiş olanlar için de yapılandırma ve mevcut olan borçlanmalardaki gecikme zammı ve faizden kurtulma imkanı bulunmakta.

Sigorta primi denildiğinde SSK,BAG-KUR,Tarım Bag-Kur,İsteğe bağlı sigortalılık kapsamındaki primlerini içermekte.Akla gelen en önemli konulardan birisi de yersiz olarak almış olduğunuz aylıkların devlete geri ödenmesi bu kapsam içerisinde mi? Cevabımız maalesef hayır olacak. Devlet haksız yere alınmış olan aylıkların gecikme zammı ve faizinden vazgeçmemekte.
Ayrıca geriye dönük ihya edilecek süreler konusunda yine kanun koyucu yapılandırma imkanı getirmedi. İhya etmek istediğinizde çıkarılan borç bugün ki prime esas kazanca göre hesap
edilip gönderildiğinde 3 ay içinde ödemek zorundasınız.

İlave Hangi Borçlardan Kurtulabilirsiniz

-Vergi
-Gümrük Vergisi
-Motorlu Taşıt Vergisi
-Trafik Cezaları,
-Emlak Vergisi
-Benzer Vergi ve Borçlar
-GSS Borçları

Başvuru Ve İlk Taksit

Yapılandırma Mart-2017 ayı öncesi borçları ihtiva etmektedir. Şayet borç bu aydan sonra ortaya çıkarsa maalesef bu Kanun hükümlerinden yararlanamaz. Örnek verecek olursa kira gelirini bildirmeyen bir kişi geriye dönük vergi işlemini şu anda yapmak istese dahi borç Mart-2017 öncesi ortaya çıkmadığı için yapılacak talep ret edilecektir. Kanundan faydalanmak için en son başvuru
30/6/2017 tarihi sonuna kadar. Mesai sonu değil on line başvuruda olduğundan 30/06/2017 günün gece dahi başvuru yapma imkanı bulunmakta.

Peşin Ve Taksit İmkanı Sizi Bekliyor

Borçlarınızı peşin ödeyeceğiniz gibi Yİ-ÜFE eklemelerine razı iseniz 6-18 eşit taksitle ödeme imkanınız bulunmakta. Peşin ödendiğinde ödenecek bedel ana para ve cuzi bir rakamla kurtulmak mümkün.
Bu Kanun hükümlerine göre hesaplanan tutarlar peşin veya taksitler hâlinde ödenebilir.

- Altı eşit taksit için (1,045),
- Dokuz eşit taksit için (1,083),
- On iki eşit taksit için (1,105),
- On sekiz eşit taksit için (1,15),

Borçlara Kredi Kartı Ödeme İmkanı da Sağlandı

Maliye Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumuna yapılacak borç ödemelerinde kredi kartı enstüramanı da devreye koyarak borcunuzdan kurtulma şansı bulunmakta. Sisteme girilmek suretiyle hiç kurumlara gitmeden bankomat,e devlet ve internet bankacığı ile Kurum web sayfalarına erişerek ödeme yapabilirsiniz. Bu ödemeleriniz için ödeme tarihi olarak kredi kartının kullanıldığı gün esas alınacağı tebliğlerde belirtilmiştir.

Sonuç olarak devlete karşı yükümlülüğünüzden kurtulmak için önemli bir şansı ve hakkı tarihi fırsatı geçirmeden kullanmanız yararınıza olacaktır.

Aylık Hakkı Doğanlar İçin Kredi Anlaşması

2011-2014-2015 yıllarındaki yapılandırma düzenlemelerine uygun olarak Ziraat ve Halk Bankası ile Sosyal Güvenlik Kurumu'nun imzalamış olduğu protokol'a benzer bir düzenleme maalesef bu defa bulunmamakta. Primini ödediğinde emekli olacaklar bu kez kendi imkanları ile borçlarını ödeyip aylık talep etmesi gerekmekte.

  YORUM YAP / YORUM OKU
HASAN KARAHALİLOĞLU DİĞER YAZILARI
-

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | FOTO GALERİ | VİDEO GALERİ | KÜNYE | REKLAM | İLETİŞİM | RSS
Medya24.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.
Spor Gündem Politika Dünya Teknoloji Ekonomi Eğitim Magazin Yaşam Kadın Aktüel Medya