Cep telefonu operatörleri Çin'de cep telefonu faturasını ödemeyen kullanıcıları utandırmaya yönelik bir uygulamaya imza attı.
Kullanıcılarıyla davalık olan Çinli GSM operatörleri alacaklarını toplayabilmek adına dikkat çeken bir uygulamayı yürürlüğe soktu.

Düzenli hizmet almak isteyen kullanıcıların zamanında faturalarını ödemesi gerektiğinin hatırlatan uzmanlar, bazı durumlarda uzun süreli faturalarını ödeyemeyen kullanıcılara yönelik Çin'de dikkat çeken bir uygulamanın geliştirildiğini belirtiyor.
Çin'de telefon faturalarını ödemeyen kullanıcılarla mahkemelik olan GSM şirketleri, kullanıcıları utandırma yoluyla bezdirmek için harekete geçti.

Çin'de hizmet veren bir GSM şirketi tarafından faturasını uzun süredir ödemeyen kullanıcılara yönelik geliştirilen uygulamada, söz konusu kullanıcıyı arayanları ilginç bir mesaj karşılıyor.

GSM ŞİRKETLERİ KULLANICISININ BORCUNU HERKESE DUYURUYOR
'Aradığınız kişi mahkeme tarafından ödeme kararı verilmiş olan borcunu ödememektedir. Lütfen bu kişiyi yasal zorunluluğunu yerine getirmek için teşvik edin. Desteğiniz için teşekkür ederiz.' sözlerinden oluşan otomatik mesajı kullanıcısını arayan herkese dinleten GSM şirketi tartışmaların odağı haline geldi.

Kullanıcının borçları olduğunu kendisini arayan herkesin öğrenmesine neden olan bu uygulama elbette temelde bir yaptırım gibi gözükmese de etraftan gelecek kınama sözlerine karşı harekete geçirebilecek bir durum olduğu üzerinde duruluyor.

GSM ŞİRKETLERİNE DAVA AÇILABİLİR
GSM şirketleri de bu yeni uygulamayla kullanıcıların borçlarından utanması ve ödeme yaparak bu uyarının çıkmasına engel olmasını umuyor. Borçlu kişinin üzerinde toplumsal baskının hedeflendiği bu yaptırımla ilgili olarak önümüzdeki günlerde kullanıcıların GSM şirketlerine dava açabileceği iddia ediliyor.

Özellikle kullanıcının özel hayatının kendisini arayan herkese açılması konusunda GSM şirketlerinin bu yaptırımdan ceza bile alabileceği üzerinde durulurken, Çin'in en çok tartışılan konularından biri halini alan bu konuyla ilgili tüm gelişmeleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.