Gıda Denetimlerinde Rekor Ceza: 227 Milyon Lira! Gıda Denetimlerinde Rekor Ceza: 227 Milyon Lira!

Borsa İstanbul'da Rekorlar: Yüksek Kârlar ve Büyüme

Borsa İstanbul, bu yılın başından itibaren çeşitli sektörlerden şirketlerin rekor kârlar raporlamasıyla yükselişini sürdürüyor. Mali sektör öncülüğünde yaşanan bu ivmeli büyüme, yatırımcıların ilgisini çekiyor.

BIST 100 endeksi, dünya genelindeki diğer büyük borsa endekslerini geride bırakarak rekorlar kırıyor. Mali sektörde faaliyet gösteren banka, sigorta, finansal kiralama ve holding şirketlerinin ilk çeyrek kârlarında belirgin bir artış gözlemleniyor. Ekonomi uzmanları, bu artışın yeni yılın ilk bilançolarının olumlu sonuçları olduğunu belirtiyorlar.

Sigorta sektörü özellikle dikkat çekiyor. Anadolu Sigorta, Ray Sigorta ve Türkiye Sigorta gibi önde gelen şirketlerin kârlarında önemli artışlar yaşanıyor. Ereğli Demir Çelik gibi büyük şirketler de yüksek büyüme performansı sergiliyorlar.

Piyasalarda Tek-Art Turizm, Tureks Turizm, Göknur Gıda, Banvit ve Sabancı Holding gibi hisselerde yükseliş gözlemlenirken, Beşiktaş Futbol Yatırımları, Birikim Varlık Yönetim ve Pasifik Teknoloji gibi hisselerde düşüş yaşanıyor.

Ekonomik göstergelerde ise otomotiv sektöründe hafif bir düşüş yaşanırken, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın 2024 yılı sonu TÜFE artış tahmini yükseldi.