Eyüpsultan'daki Ölümcül Kaza İçin Kırmızı Bülten Çıkarıldı Eyüpsultan'daki Ölümcül Kaza İçin Kırmızı Bülten Çıkarıldı

Tekirdağ'ın Çorlu ilçesinde 2018 yılında yaşanan ve 25 kişinin hayatını kaybettiği tren kazasıyla ilgili dava sonuçlandı. Çorlu 1. Ağır Ceza Mahkemesi, kazayla bağlantılı olarak yargılanan 13 sanıktan 9'una 8 yıl 4 ay ile 17 yıl 6 ay arasında değişen hapis cezaları verdi. Davanın 20. duruşması Çorlu Halk Eğitim Merkezi Salonu'nda gerçekleştirildi.

Duruşmaya, dönemin Çerkezköy Yol Bakım ve Onarım Şefi Özkan Polat, Köprüler Şefi Çetin Yıldırım, dönemin Demir Yolu Bakım Müdürü Turgut Kurt, hat bakım onarım memuru Celaleddin Çabuk, TCDD Üst Yapıdan Sorumlu 1. Bölge Bakım Servis Müdür Yardımcısı Levent Kaytan, dönemin Altyapıdan Sorumlu 1. Bölge Bakım Servis Müdür Yardımcısı Nizamettin Aras, yol kontrolörü Burhan Ortancıl, dönemin Bakım Servis Müdürü Mümin Karasu, dönemin Bakım Servis Alanlarından Sorumlu Müdür Yardımcısı Levent Meriçli, dönemin TCDD 1. Bölge Müdürü Nihat Aslan, mühendisler Tevfik Baran Önder, Deniz Parlak ve Kubilay Başkaya'nın yanı sıra kazada hayatını kaybedenlerin yakınları ve yaralananlar katıldı. Ayrıca, tarafların avukatları da duruşmada hazır bulundu.

Duruşmada sanıklara son sözleri soruldu. Mümin Karasu, suçsuz olduğunu iddia ederek beraat talebinde bulundu ve görevini yazılı olarak bildirdiğini ifade etti. Diğer sanıklar da benzer şekilde beraatlarını istedi.

Mahkeme heyeti kısa bir aranın ardından kararını açıkladı. Mümin Karasu'ya 17 yıl 6 ay, Turgut Kurt'a 16 yıl 3 ay, Nihat Aslan'a 15 yıl, Özkan Polat'a 13 yıl 9 ay, Tevfik Baran Önder'e 10 yıl, Levent Meriçli, Deniz Parlak ve Kubilay Başkaya'ya 9 yıl 2'şer ay, Nizamettin Aras'a ise 8 yıl 4 ay hapis cezası verildi. Levent Kaytan, Burhan Ortancıl, Çetin Yıldırım ve Celaleddin Çabuk ise beraat etti.

Mahkeme, Karasu, Kurt ve Polat'ın karar sonrası tutuklanmasına hükmetti.

Bu dava, 8 Temmuz 2018'de Uzunköprü-İstanbul seferini yapan trenin Çorlu yakınlarında devrilmesiyle başlamıştı. Kazada 25 kişi hayatını kaybetmiş, 340 kişi de yaralanmıştı. Kazayla ilgili hazırlanan iddianamede, Turgut Kurt, Özkan Polat, Çetin Yıldırım ve Celaleddin Çabuk'un "birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma" suçlamasıyla 2 yıldan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılması istenmişti.

Mahkemenin nihai kararıyla birlikte tren kazasının sorumluları adalet önünde hesap verdi. Ancak bazı sanıkların beraat etmesi, davanın kamuoyunda yankı uyandırmasına neden olabilir. Bu karar, kazada hayatını kaybedenlerin aileleri ve yaralananların yaşadığı acının bir nebze hafiflemesine yardımcı olabilir.