Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, uluslararası alanda dikkatleri üzerine çeken bir adım atarak, Katoliklerin ruhani lideri Papa Fransuva'ya Filistin meselesiyle ilgili önemli bir mektup gönderdi. Erdoğan, bu mektupta sadece bir bölgenin değil, tüm insanlığın vicdanını sarsan bir duruma dikkat çekti.

Mektubunda, insanlığın tarih boyunca öldürmenin tüm Semavi dinlerce yasaklandığı gerçeğini hatırlatarak, Gazze'de uluslararası hukukun ve insancıl değerlerin çiğnenmesine daha fazla göz yumulmaması gerektiğini vurguladı. Özellikle savaş koşullarında dahi dokunulmaması gereken hastaneler, okullar, camiler ve kiliselerin bilinçli bir şekilde hedef alınmasının insani vicdanı sarsıcı olduğuna dikkat çekti.

Erdoğan, Türkiye'nin uzun bir süredir insani diplomasi çabalarını sürdürdüğünü belirtti. Özellikle 2014 yılından bu yana Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü savunduğu gibi, Filistinli masumların da yaşam haklarını desteklediğini ifade etti. Ülkesinin Gazze'ye insani yardımlar konusunda da öncü bir rol üstlendiğini belirtti ve 7 Ekim 2023 tarihinden itibaren 45 bin tona yakın insani yardımın Gazze'ye ulaştırıldığını aktardı. Bunun yanı sıra, Türkiye'de tedavi gören 429 Gazzeli hasta ve yaralıya da ülkesinin kapılarını açtığını ve tedavilerinin devam ettiğini vurguladı.

Filistin-İsrail meselesine de değinen Erdoğan, adaletli bir çözüm olmadan Ortadoğu'da kalıcı bir barışın mümkün olamayacağını ifade etti. 1967 sınırlarında, başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız, egemen ve coğrafi bütünlüğe sahip bir Filistin Devleti'nin varlığının önemine vurgu yaptı. Bu devletin uluslararası toplumun eşit bir üyesi olarak tanınması gerektiğini belirtti.

2K Formülü, AK Parti'de Değişim Süreci Başlıyor 2K Formülü, AK Parti'de Değişim Süreci Başlıyor

Diyalog ve iş birliğinin önemine de vurgu yapan Erdoğan, dünyanın karşı karşıya olduğu meydan okumaların ancak uluslararası toplumun iş birliği içinde hareket etmesiyle aşılacağını ifade etti. İslam karşıtlığı, ırkçılık ve yabancı düşmanlığı gibi eğilimlerin barış ve istikrarı tehdit ettiğini belirterek, kapsayıcı ve akılcı bir siyasetin benimsenmesi gerektiğini dile getirdi.

Son olarak, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Vatikan'la iş birliğini daha da güçlendirmek ve ortak insani değerler doğrultusunda dünya barışına katkı sağlamak amacında olduklarını belirtti. Bu mesajla, Türkiye'nin uluslararası alanda aktif bir barış ve insani yardım politikası izlediği ve bu yönde çaba sarf ettiği bir kez daha vurgulanmış oldu.