Medya 24 - Haberler, Son Dakika Haberleri ve Güncel Haber

Medya 24 - Haberler, Son Dakika Haberleri ve Güncel Haber

Haberler, son dakika haberleri, tarafsız, özgün, güncel, dünya ve yerelden gelişmeler, magazin, ekonomi, spor ve gündem haberleri Türkiye'nin En Güvenilir Adresi Medya24'te

FLAŞ HABER
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
Medya 24 - Haberler, Son Dakika Haberleri ve Güncel Haber ANASAYFASPORGÜNDEMPOLİTİKADÜNYATEKNOLOJİEKONOMİEĞİTİM MEDYA24 TV MEDYA24 RADYO
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Vatandaşlık haklarınızı mutlaka alın!
Facebook Twitter Google Plus WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
Gündem - - Editör: Mustafa İlker ALPKAYA

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Vatandaşlık haklarınızı mutlaka alın!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Saraybosna’da Avrupalı Türk Demokratlar Birliği’nin (UEÜD) 6. Olağan Genel kurulu’nda konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yaşadığınız ülkelerin vatandaşlığını mutlaka alın. “Almam” demeyin. Veriyorlarsa alın. Çifte vatandaşlığa izin veren ülkelerde zaten bir sorun yok. Bu konuda farklı uygulaması olan ülkeler için mavi kart başta olmak üzere, Türkiye’deki haklanızı hiçbir kayıp olmadan kullanabileceğiniz formüller geliştirdi” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Saraybosna'da Avrupalı Türk Demokratlar Birliği'nin (UEÜD) 6. Olağan Genel kurulu'nda konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yaşadığınız ülkelerin vatandaşlığını mutlaka alın. “Almam” demeyin. Veriyorlarsa alın."

indir_2

TÜRKİYE'DEKİ HAKLARINIZ KAYBOLMAYACAK

"Çifte vatandaşlığa izin veren ülkelerde zaten bir sorun yok. Bu konuda farklı uygulaması olan ülkeler için mavi kart başta olmak üzere, Türkiye'deki haklanızı hiçbir kayıp olmadan kullanabileceğiniz formüller geliştirdi” diye konuştu.

DÖVİZLE ASKERLİK BEDELİNİ DÜŞÜRDÜK

 

728xauto

 

Erdoğan, “Dövizle askerliği 6 bin Eurodan bin Euroya düşürmekle kalmadık, 38 yaşını aşmış ancak dövizle askerliğe başvurmamış kişilerin sorunlarınıda yakından çözüyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları şöyle:

“Ecdadımız bin yıldır Avrupalıdır. Anadolu'ya gelen atalarımızın ilk işi, boğazı geçip Avrupa içlerine doğru ilerlemek olmuştur. Özellikle Osmanlı'nın yönü daima Avrupa olmuştur. Osmanlı'nın yıkılışının ardından Trakya'ya kadar geri çekilmiş olmamıza rağmen Avrupa ile ilişkilerimizi hep sürdürdük."

65 YILDIR AVRUPA ÜLKELERİNDEYİZ

"İkinci Dünya Savaşı'nda büyük insan veren Avrupa ülkelerinin iş gücünü karşılamak üzere bu defa gurbetçi olarak Avrupa yollarına düştük. 65 yılı aşkın bir süre geçti. Çalışmak için gidenlerin yanında ülkemizde darbeler ve baskılar sebebiyle de Avrupa'ya ayrıca bir yöneliş oldu."

ARTIK GURBETÇİ YOK AVRUPALI VAR

"Zıpkın gibi bir delikanlı olarak Avrupa'ya giden ilk kuşak zamanla ailesini yanına aldı. Orada çocukları oldu. İlk kuşak yerini ikinci kuşağa, üçüncü kuşağa bırakmaya başladı. İlk gelenler elde ettikleri kazançla Türkiye'de kendilerine bir gelecek kurmayı hayal ediyorlardı. Bunun için onlara gurbetçi diyorduk. Çünkü bir gün dönüp geleceklerdi. Elbette gelenler oldu ama önemli bir kısmı da Avrupa'ya yerleşti. Onun için bu kıtada yaşanan kardeşlerimize gurbetçi değil Avrupalı diyoruz."

6 MİLYONU AŞKIN KARDEŞİMİZ AVRUPA'DA

"Dün acı vatan olan Avrupa bugün artık yeni yurt haline geldi. Bin yıl önce Orta Asya'dan gelip Anadolu7yu kendilerine yurt edinen atalarımız burada kalmamışlardı. Bir ayaklarını Anadolu'ya sabitleyip, öteki ayaklarıyla geniş bir coğrafya'ya yaylamışlardı. Bugün 6 milyon aşkın kardeşimiz Avrupa'da yaşıyor."

BİZİ AYIRMAYI BAŞARAMAYACAKLAR

 Son iki asırda çok büyük kayıplar verdik. Buna rağmen geride kalanlar dahi başlı başına büyük bir hazinedir. Bir bölümü de sizlerin oluşturduğu bu hazineyi gözümüz gibi korumakta kararlıyız. Her ne kadar birileri bizleri ayırmak için ellerinden geleni yapsa da altını çizerek söylüyorum, başaramayacaklar."

TEK PARTİ TARİHİMİZDEN KOPARDI

 "Biliyorsunuz cumhuriyetin kuruluşundan sonra tek parti CHP'si döneminde milletimizin tarihiyle bağları kopartılmaya çalışıldı. Çocukluğumuzdaki ders kitaplarında, Anadolu'daki uygarlıkları öğrenirdik. Sonra birden 20.'inci yüzyılar gelirdik. Aradaki bin yıllık dönemde neredeyse yok sayılıyordu."

SELÇUKLU'YU OSMANLI'YI GÖRMEZDEN GELDİLER

"Tarih derslerindeki Selçuklu ve Osmanlı bahisleri dahi bize afaki bir konu gibi anlatılırdı. Medeniyetimizin binlerce yıllık birikimini yok sayan bu anlayışı biz yıktık biz. Milletimizin yeniden geçmişiyle, kültürüyle buluşturduk. Ürerinde önemle durduğumuz husushardan biri de sizler, yani Avrupalı Türklersiniz. Sizlerle her buluşmamızda ifade etiğim şu hususları burada bir kez daha tekrarlamak istiyorum."

YAŞADIĞINIZ ÜLKELERİN VATANDAŞLIĞINI MUTLAKA ALIN

"Yaşadığınız ülkelerin vatandaşığını mutlaka alın. “Almam” demeyin, alın. Veriyorlarsa alın. Dininize ve dilinize çok iyi sahip çıkın. Bunları kaybettiğinizde kaybolursunuz. Çocuklarınıza ana dilerini en iyi şekilde öğretmeninin yanında, bulunduğu ülkenin en iyi eğitimini almasını çalışın. İyi Türkçe bilmeyen, iyi Almanca, İngilizce, diğer dilleri de iyi şekilde öğrenemez, konuşamaz. Tabi bu arada Boşnakçayı bir kenara koyamayız."Facebook Twitter Google Plus WhatsApp
  YORUM YAP / YORUM OKU
Yorum
BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU
-

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | FOTO GALERİ | VİDEO GALERİ | KÜNYE | REKLAM | İLETİŞİM | RSS
Medya24.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.
Spor Gündem Politika Dünya Teknoloji Ekonomi Eğitim Magazin Yaşam Kadın