ECB: Finansal Piyasalarda Devam Eden Kırılganlık

Avrupa Merkez Bankası (ECB), düşen enflasyona rağmen finansal piyasaların jeopolitik gerginlikler gibi faktörlere karşı kırılganlığını sürdürdüğünü belirtti.

ECB'nin yayınladığı "Finansal İstikrar Değerlendirmesi" raporuna göre, ekonomik beklentilerin düzelmesine rağmen finansal piyasaların olumsuz şoklara karşı hala kırılgan olduğu vurgulandı.

Raporda, piyasalardaki mevcut iyimserliğin hızla değişebileceği ve jeopolitik gerginliklerin finansal istikrarı tehlikeye atabileceği belirtildi. Ayrıca, Euro Bölgesi'ndeki hanehalkı, firmalar ve hükümetlerin sıkı finansal koşullar altında dayanıklılıklarının test edildiği, emlak piyasasında gerilemenin gayrimenkul firmalarını zorladığı ifade edildi.

Bankacılık sisteminin güçlü sermaye ve likidite pozisyonuna rağmen, düşük piyasa değerlemeleri nedeniyle bazı zorluklar devam ediyor. Ticari gayrimenkul finansmanındaki kayıpların arttığına dair işaretler de bulunuyor.

Raporda, ECB Başkan Yardımcısı Luis de Guindos'un olumsuz ekonomik ve finansal sürprizler olasılığının yüksek olduğunu vurguladığı belirtildi. Jeopolitik risklerin finansal istikrarı gölgelediğini söyleyen De Guindos, piyasalardaki duyarlılığın hızla değişebileceği uyarısında bulundu.

Fed Başkanı Powell'dan Enflasyon Uyarısı Fed Başkanı Powell'dan Enflasyon Uyarısı

Finansal sistemin dayanıklılığının artırılmasının önemine değinen De Guindos, küresel ekonomik ve jeopolitik belirsizliklerin devam ettiği bir ortamda finansal istikrarın sağlanmasının kritik olduğunu ifade etti.