Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, enflasyonun zorlu döneminin geride kaldığını ve Türkiye'nin ekonomide yeni bir döneme girdiğini belirtti. Erdoğan, "Ekonomi programımızın ilk yılı geçiş yılıydı ve bu dönemi başarıyla tamamladık. Şimdi programın sonuçlarını daha net göreceğimiz yeni bir döneme; dezenflasyon sürecine giriyoruz." diye konuştu. Erdoğan, bu açıklamaları İstanbul'da Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen "Türkiye İhracatçılar Meclisi Olağan Genel Kurulu"nda yaptı.

Ekonomiye dair önemli mesajlar veren Erdoğan, "Enflasyonu düşürmek için para, maliye ve gelirler politikalarını uyum içinde yürütüyoruz. Geçmişte enflasyonu nasıl tek haneye indirdiysek, inşallah aynı başarıyı tekrar yakalayacağız. Önceliğimiz, ülkeyi hayat pahalılığı sorunundan temelli kurtarmaktır." dedi. Erdoğan ayrıca, ihracatçılar için döviz bozdurma zorunluluğunun yüzde 40'tan yüzde 30'a indirildiğini belirtti.

"2002'DE BİR HAFTADA YAPTIĞIMIZ İHRACATI, ARTIK BİR GÜNDE GERÇEKLEŞTİRİYORUZ"
Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyleydi:

"İhracatçılarımızı ticaret diplomasisinin akıncıları, Türk ekonomisinin yurtdışındaki sancaktarları olarak görüyoruz. İhracatı ülke sathına yaydık, ihracat yapmayan ilimiz kalmadı. 2002'de bir haftada yaptığımız ihracatı artık bir günde gerçekleştiriyoruz.

"2023'TE İHRACATTA GÜZEL BİR YIL GEÇİRDİK"
Türkiye'nin dış ticarette yazdığı başarı hikayesi rakamlarla da doğrulanıyor. Rusya-Ukrayna savaşı ve 6 Şubat depremlerine rağmen, 2023 yılında ihracatta güzel bir yıl geçirdik. 2023 yılında 255,4 milyar doları mal ihracatı, 101,7 milyar doları hizmetler ihracatı olmak üzere toplam 355 milyar dolar ihracat gerçekleştirdik. Geçen sene cumhuriyet tarihimizin rekorunu kırdık. Mayıs ayı itibarıyla yıllıklandırılmış ihracatımız 260,1 milyar dolar ve bir önceki yıla göre yüzde 2,3 artışla yine rekor kırdı.

"MAYIS AYI İHRACATI TARİHİN EN YÜKSEK DEĞERİNE ULAŞTI"
Mayıs ayında 24,1 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirerek tarihin en yüksek Mayıs ayı ihracat değerine ulaştık. İthalatımızdaki düşüş eğilimi mayıs ayında da devam etti ve ithalatımız yıllık bazda yüzde 10,3 oranında geriledi. 2023 yılında 48 ilimizde, ilk 1000 ihracatçı firma arasına girebilecek ölçüde ihracat yapan firmalarımız bulunuyor. Dış ticaret açığımız yıllık yüzde 47,8 düştü. Yüksek teknolojili yatırımları bundan sonra daha güçlü destekleyeceğiz, 10 yıla kadar vade imkanı tanınacaktır.

"İHRACATÇILAR İÇİN DÖVİZ BOZDURMA ZORUNLULUĞUNU YÜZDE 30'A İNDİRDİK"
İhracatçılar için döviz bozdurma zorunluluğunu yüzde 40'tan yüzde 30'a indirdik. Bu düzenleme pazartesiden itibaren geçerli olacak.

MUHALEFETE ELEŞTİRİ
Şehirlerine hizmet etmesi gerekenler sadece hısım akrabaya çalışıyor. Tutamayacağımız sözler vermedik. Önceliğimiz, ülkeyi hayat pahalılığı sorunundan temelli kurtarmaktır. Enflasyonu düşürmek için para, maliye ve gelirler politikalarını uyum içinde yürütüyoruz.

Kurban Bayramı Namazı Saatleri Açıklandı Kurban Bayramı Namazı Saatleri Açıklandı

"ENFLASYONDA EN ZOR DÖNEMİN ARTIK GERİDE KALDIĞINA İNANIYORUZ"
Ekonomide ilk yılın karnesi oldukça iyi geldi. Programımız, öngördüğümüz doğrultuda meyvelerini veriyor. Ekonomi programımızın ilk yılı geçiş yılıydı ve bu dönemi öngördüğümüz şekilde başarıyla tamamladık. Enflasyonda en zor dönemin artık geride kaldığına inanıyoruz. Şimdi programın sonuçlarını daha net göreceğimiz yeni bir döneme; dezenflasyon sürecine giriyoruz. Geçmişte enflasyonu nasıl tek haneye indirdiysek inşallah aynı başarıyı tekrar yakalayacağız. Türkiye ekonomisi bu sürecin sonunda çok farklı bir lige yükselecektir. Belirsizliklerden kurtulduğumuzda bu yeni dönemin başaktörü Türkiye olacaktır. Merkez Bankamızın döviz rezervleri 143,6 milyar dolara yükseldi. Türkiye'nin şaha kalkmasını istemeyenlere prim vermeyelim, biz işimize bakalım."