Ticaret Bakanlığı Gümrük Muhafaza ekipleri, son operasyonlarında üç ayrı noktada gerçekleştirdiği faaliyetlerle 112,5 milyon liralık kaçak eşya ve uyuşturucuya el koydu.

Ticaret Bakanlığı, kaçakçılıkla mücadele kapsamında etkin adımlarını sürdürüyor.

Mersin Limanı'nda gerçekleştirilen operasyonda, şüpheli bir konteyner takibe alındı. Konteynerde yapılan incelemede, üzerinde aynı numaranın yazılı olduğu bir başka konteynerle değiştirilmiş olduğu tespit edildi. Yapılan x-ray taramasında ise beyan edilmemiş 59 bin 600 elektronik nargile (puff), 19 bin 450 kilogram menteşe, 101 bin 520 adet dereceli gözlük bulundu. Kaçak eşyaların piyasa değerinin yaklaşık 75 milyon lira olduğu belirlendi.

Kapıkule Gümrük Kapısı'ndaki operasyonda ise Türkiye'ye giriş yapmak üzere olan bir otobüsteki şüpheli bir kişi takibe alındı. Detaylı aramalarda şeffaf poşetlere sarılmış paketler bulundu. Tahmini değeri 35 milyon lira olan 20 paket içerisinde gizlenmiş yaklaşık 22 kilogram kokain cinsi uyuşturucuya el konuldu.

Habur Gümrük Kapısı'nda gerçekleştirilen operasyonda ise Irak'tan gelen bir yolcunun üzerindeki ekmek poşeti dikkat çekti. Yapılan kontrollerde, poşetin ağırlığının normalden fazla olduğu tespit edildi. Gerçekleştirilen aramada, ekmeğin içine gizlenmiş bir kilogram külçe altın bulundu. Piyasa değeri yaklaşık 2 milyon 400 bin lira olan altına el konulurken, bir kişi gözaltına alındı.

Bu üç operasyonda toplamda 112,5 milyon liralık kaçakçılık engellenirken, olaylarla ilgili soruşturmalar devam ediyor.