Meteoroloji Genel Müdürlüğü, 23 il için fırtına ve sağanak yağış uyarısında bulundu. İstanbul ve Ankara Valilikleri de bugün beklenen fırtına sebebiyle vatandaşları dikkatli olmaları konusunda uyardılar. Yeni haftayla birlikte sıcaklıkların artması bekleniyor. Haftanın başından itibaren batı kesimlerde başlayarak ülke genelinde mevsim normallerine ulaşacak sıcaklıklar, hafta ortasından itibaren ise mevsim normallerinin üzerine çıkacak. İşte, detaylı bölge bölge hava durumu raporu:

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün son değerlendirmelerine göre, ülke genelinde parçalı ve çok bulutlu bir hava hakim olacak. Marmara, Ege, Akdeniz (Antalya il merkezi hariç), Batı Karadeniz (Sinop hariç), Ankara, Çankırı, Eskişehir çevreleri ile Rize ve Artvin kıyılarında sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlar bekleniyor. Batı Karadeniz'in yüksek kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar yağışı görülebilir.

Yağışların yoğunluğunun İzmir, Aydın, Manisa, Balıkesir, Bursa, Bilecik, Sakarya, Çanakkale'nin güneyi, Muğla'nın iç kesimleri, Bolu, Düzce, Zonguldak, Bartın ve Karabük çevrelerinde daha fazla olması bekleniyor.

Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda çığ tehlikesi bulunmaktadır. Rüzgarın batı kesimlerde kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde eseceği tahmin ediliyor.

23 il için yapılan uyarıda, Afyonkarahisar, Ankara, Aydın, Balıkesir, Bilecik, Burdur, Bursa, Çanakkale, Denizli, Edirne, Eskişehir, Isparta, İstanbul, İzmir, Kırklareli, Kocaeli, Konya, Kütahya, Manisa, Muğla, Tekirdağ, Uşak ve Yalova'nın sarı kodlu uyarıya tabi olduğu belirtildi.

Hava sıcaklıklarının batı kesimlerde 2 ila 5 derece azalacağı, diğer bölgelerde ise 2 ila 5 derece artacağı tahmin ediliyor.

İran ve İsrail  Gerilimi, Telefon Diplomasisiyle Sürüyor İran ve İsrail Gerilimi, Telefon Diplomasisiyle Sürüyor

Rüzgarın genellikle güneyli, Güneydoğu Anadolu'da kuzeyli yönlerden hafif, ara sıra orta, sabah saatlerinden itibaren ise ülkemizin batı kesimlerinde güney ve güneybatı, zamanla kuzeybatı yönlerden kuvvetli (40-60 km/sa) esmesi bekleniyor.

Özellikle İzmir, Aydın, Manisa, Balıkesir, Bursa, Bilecik, Sakarya, Çanakkale'nin güneyi, Muğla'nın iç kesimleri, Bolu, Düzce, Zonguldak, Bartın ve Karabük çevrelerinde kuvvetli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların yerel olarak kuvvetli (21-50 kg/m2) olacağı tahmin ediliyor. Bu durum sel, su baskını, yıldırım, küçük çaplı dolu yağışı, yağış anında kuvvetli rüzgar ve fırtına, ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara neden olabilir.

Marmara, Ege, Batı Akdeniz'in iç kesimleri ve zamanla İç Anadolu'nun batısında, güney ve güneybatıdan kuvvetli rüzgar ve kısa süreli fırtına (40-60 km/saat, kısa süreli 70-80 km/saat) beklendiğinden ulaşımda aksamalar, çatı uçması, soba ve doğalgaz kaynaklı zehirlenmeler gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda yüksek kar örtüsüne sahip eğimli yamaçlarında çığ tehlikesi bulunduğundan dikkatli olunmalıdır.

İstanbul ve çevresinde yaşayanlar için de dikkatli olunması gerekiyor. İstanbul'da bugünden itibaren güney ve güneybatı, zamanla kuzeybatı yönlerden kuvvetli rüzgar ve kısa süreli fırtına bekleniyor. Bu durumda yaşanabilecek olumsuzluklara karşı tedbirli olunması gerekiyor.

Ankara Valiliği de sabah saatlerinden itibaren etkili olması beklenen fırtınaya karşı vatandaşları uyardı. Güney ve güneybatı, zamanla kuzeybatı yönlerden kuvvetli rüzgar ve kısa süreli fırtına bekleniyor.

İzmir için ise bugünden itibaren öğle saatlerinden itibaren yerel olarak kuvvetli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlar bekleniyor. Bu durumda yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün 7 günlük hava tahmin raporuna göre, sıcaklıkların artarak mevsim normallerine ulaşacağı, hafta ortasından itibaren ise mevsim normallerinin üzerinde seyredeceği öngörülüyor.