Suudi Arabistan'ın Taif şehrinde düzenlenen müzik festivalindeki konseri sırasında yaptığı danslar sebebiyle Suudi Arabistanlı şarkıcı Abdallah Al Shahani tutuklandı.


Dirseğin iç kısmına başının sıkıştırılmasıyla gerçekleştirilen ve ismine dabbing adı verilen dans figürünün Suudi Arabistan Ulusal Uyuşturucu ile Savaş komisyonu tarafından da yasaklandığını hatırlatmakta fayda var.


Suudi yetkililer dabbing hareketinin toplum ve gençliğe karşı tehlikeleri çağrıştırdığı sebebiyle yasakladıklarını belirten bir posterde yayınladı.


Konseri esnasında dabbing hareketi yapan şarkıcı Al Shahani sosyal medya hesabından bir mesaj yayınlayarak hem hükümet hem de izleyicilerinden Tai festivali sırasında gerçekleştirdiği figür için özür diledi. Özrünün kabul edilmesini isteyen Al Shahani ile ilgili önümüzdeki günlerde neler yaşanacağı merak konusu.


Söz konusu dans figürü iki yıl kadar önce Amerika Birleşik Devletleri'nde bir hip hop sahnesinde yapılmış ve ardından da Hillary Clinton tarafından tekrarlanarak ün kazanmıştı.


Bütün bunların yanı sıra İran'da da Zumba dansı yayan altı kişi insanların yaşam tarzlarını değiştirmeye çalıştıkları gerekçesiyle polis tarafından gözaltına alındı.


Dans etmek ve kıyafet kısıtlamalarına uymamaktan suçlanan sosyal medya üzerinde zumba öğrettikleri videoları paylaşan dört erkek, iki kadın dünya çapında şok etkisi yarattı.


İran yasalarının dans etmeyi yasakladığını ve zumba gibi danslı egzersizlere de kısıtlamalar getirildiğini hatırlatmakta fayda var.
Latin Amerika kökenli Zumba aerobik ve dansın bir karışımı olarak biliniyor ve fitness salonlarında da giderek yayılıyor.
İran Devrim Muhafızları Ordusu genç kadın ve erkeklerin bu gibi danslarla birbirlerini cezp etmek niyetini güttüğünü savunuyor.
İran'da bütün bunların yanı sıra kadınların arabalarında başörtülerini çıkarmalarının da yasak olduğunu hatırlatmakta fayda var.