Karayipler'den Amerika Birleşik Devletleri'nin Florida eyaletine doğru ilerlerken Irma kasırgasının, bölge halkı için tehdit oluşturduğu üzerinde duran uzmanlar, şiddetli rüzgar ve yoğun yağışlardan korunmak için bölgede önemli tedbirlerin alındığını paylaşıyor.

FIRTINALARIN ÖLÇEKLENDİRMESİ NASIL YAPILIYOR?

Saatte 250 kilometrenin üzerindeki hıza ulaşan rüzgarların Kategori 5 olarak nitelendirildiğini kaydeden uzmanlar, bunun Atlantik Okyanusu ile Pasifik Okyanusu'nun kuzeyinde oluşan kasırgaların rüzgar hızına göre ölçen Saffir-Simpson ölçeği tarafından değerlendirilerek adlandırıldığını işaret ediyor.

ÖLÇEKLENDİRMEYİ KİM BULDU?

Mühendis Herbert Saffir ve Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Kasırga Merkezi'nin (NRC) eski başkanı meteoroloji uzmanı Robert Simpson tarafından 1971 yılında geliştirilen Saffir- Simpson ölçeğiyle kategorinin fırtınanın büyüklüğü, yarattığı dalga boyutu veya sel ihtimalinin değerlendirilmeye alınmadığını da hatırlatmakta fayda var. Kasırganın yarattığı etkilerin, can kaybının göz önüne alındığını dile getiren uzmanlar, 1900 yılında yaşanan Galveston Kasırgası, 1928'deki Okeechobee Kasırgası ve 2005'teki New Orleans'ı vuran Katrina Kasırgasının da Kategori 5'te yar aldığını hatırlatıyor.

Uzmanlar Kategori 5 olarak nitelendirilen kasırgaların karaya ulaştıkları andan itibaren felaket derecesinde hasara yol açtığını ve haftalarca veya aylarca bu bölgede yaşanamayacağını işaret ediyor.

Amerika Birleşik Devletleri'ni 2005'te vuran ve bin 200 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan Katrina Kasırgası'nın Kategori 5'te olduğunu da vurgulamalıyız. Söz konusu ölçekte kategori 6 bulunmuyor. En üst düzeydeki fırtınalara kategori 5'te yer alıyor.