Pasifik'te yer alan Amerika Birleşik Devletleri'ne ait bir toprak parçası olan Guam Adası'nı vurma planı üzerinde çalıştığını açıklayan Kuzey Kore, dikkatlerin yeniden kendinde toplanmasına neden oldu.

Kuzey Kore'nin resmi haber ajansı KCNA'nın haberine göre hükümet Guam'a Hwasong 12 tipi orta ve uzun menzilli balistik füze ile saldırı hazırlığı içerisinde.

Donald Trump, Kuzey Kore'nin yaptığı bu çılgın açıklamanın ardından ortalığı gerecek bir paylaşımda bulundu. Trump, Kuzey Kore'nin iyiliği için Amerika'yı tehdit etmemesi gerektiğini vurgularken, bunun devamı halinde dünyanın daha önce hiç görmediği bir ateş ve öfke ile karşı karşıya kalacağını ifade etti.

Kuzey Kore Ordu sözcüsü devlet başkanı Kim Jong Un'un kararı halinde planın kısa bir süre inde uygulamaya konulabileceğini dile getirdi.

Kuzey Kore'nin saldırı planladığı Guam Valisi Eddie Calvo konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada kendilerine yapılacak herhangi bir tehdit veya saldırının, Amerika Birleşik Devletleri'ne yapılmış tehdit ve saldırı olduğunu hatırlattı. Guam'ın Amerika toprağı olduğunun altını çizen Calvo, burada 200 bin Amerikalının yaşadığını ve sadece askeri üslerden ibaret bir yer olmadığını da vurguladı.

Washington ile temas içerisinde olduğunu kaydeden Guam Valisi, Kuzey Kore'nin açıklamalarının ardından tehdit seviyesinde henüz bir değişikliğe gidilmediğinin altını çizdi. Ancak tüm tedbirlerin alındığını dile getiren Calvo, adanın her türlü tehdide karşı güvende olduğunu da belirtti.

Geçtiğimiz günlerde Kuzey Kore'nin nükleer faaliyetlerine ve füze denemelerine yönelik olarak yaptırımların getirilmesi yönündeki tasarıyı görüşen ve kabul eden Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, yaşanan bu gelişmelerin ardından konuyla ilgili nasıl bir karar alır henüz belli değil.