Son zamanlarda oldukça yüksek bulaşıcılığı olan ve özellikle ileri yaşlarda kronik hastalığı olanlar için çok tehlikeli olabilen bir enfeksiyonun olduğu günlerde, sağlığını kaybetme korkusu, büyüklerine hastalığı bulaştırma endişeleri ön plana çıkıyor. Bunların ruh sağlığımız üzerinde oluşturduğu baskı şiddetlendiği zaman sağlıklı düşünebilme yeteneğini kaybetme olasılığımız artıyor.

WhatsApp Image 2021-03-26 at 13.24.44 (3)

Buna ek olarak salgına bağlı olarak maddi geliri azalan kişilerde ekonomik kaygıların oluşturduğu stres ile sosyal izolasyon nedeniyle aile ve arkadaşlarla görüşememe gibi nedenlere bağlı olarak da psikolojik sorunlar gelişebiliyor.

BU SÜREÇTE NELERE DİKKAT EDEBİLİRİZ?

Pandemi ile birlikte birçok iş yerinin evden çalışma sistemine geçtiği görülüyor. Bu dönemde evden çalışan bireyler, emekliler, ev hanımları, gençler ve evde karantina altında kalma imkanı olan herkes, evdeki zamanını verimli geçirmeye özen gösterebilir, uzun zamandır özledikleri serbest zaman aktivitelerine yönelebilir. Evde yapılabilecek egzersizlerle düzenli bir egzersiz planı oluşturmak hem fizyolojik hem de psikolojik sağlığın korunması açısından oldukça etkili.

WhatsApp Image 2021-03-26 at 13.24.44 (1)

Egzersiz sonrasında vücutta serotonin adlı mutluluk hormonunun üretiminin artması, psikolojik sorunların önlenmesinde önemli bir etki sağlayacaktır. Bunun yanı sıra kaliteli zaman geçirmek ve ruhu dinlendirmek de önemli. Dinlendirici müzikler dinlemek, kötü düşüncelerden uzak durmak ve iyimser kalmaya çalışmak, salgın sonrasında yapılacak aktiviteleri planlamak, kitap okumak ve hobilere vakit ayırmak psikolojik sağlığı korumanın kilit noktaları arasında yer alıyor.

WhatsApp Image 2021-03-26 at 13.24.44