MİT ve Emniyet'in gerçekleştirdiği operasyon sonucunda yakalanan MOSSAD casuslarıyla ilgili yeni detaylar açığa çıktı. MOSSAD'a bilgi satarak ulusal güvenliği tehdit ettikleri belirlenen 7 kişi, MİT ve Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen koordineli bir operasyonla gözaltına alındı. Bu kişilerin ifadeleri, örgüt içindeki işleyişe dair çarpıcı bilgileri ortaya koydu.

Özellikle dikkat çeken isimlerden biri olan ve MOSSAD ile bağlantılı olduğu tespit edilen özel dedektif Hamza Turhan Ayberk, 'Victoria' kod adını taşıyan bir MOSSAD ajanından aldığı talimatları itiraf etti. Ayberk, Ortadoğu kökenli bireyler ve şirketler hakkında tehdit, izleme, gözetleme ve fotoğraf-video dokümantasyonu yaparak, topladığı bilgileri ve hazırladığı raporları gizli iletişim yöntemleri kullanarak MOSSAD'a ilettiğini belirtti.

Ayrıca, Ayberk'in MOSSAD casusu 'Victoria' ile Belgrad'da bir araya geldiği ve bu ajanın yanı sıra 'Andrea', 'Robert' ve 'Marc' kod adlarını taşıyan diğer MOSSAD ajanlarıyla da iletişimini sürdürdüğüne dair ifadeler de ortaya çıktı. İfadelere göre, Ayberk bu işlemler karşılığında ödemeleri kripto para birimleri ve çeşitli banka hesapları aracılığıyla almış.

Operasyonun bir diğer önemli noktası, Ayberk ile işbirliği yapan casusların da itiraflarda bulunması oldu. Bu kişiler, bireylere ve şirketlere ait kamu verilerini Ayberk ile paylaştıklarını, izleme, gözetleme ve video dokümantasyonu işlerini birlikte yürüttüklerini, tehdit altındaki kişilere ait videoları çektiklerini kabul ettiler.

Ekipteki bazı isimler, Ayberk'in mali durumunun 2019 yılından sonra sıradışı bir şekilde iyileştiğini de ifade ettiler, bu durum da yürütülen faaliyetlerin finansal boyutuna ışık tuttu.