Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), mart ayı toplantısında politika faizini yüzde 50'ye yükselterek sürpriz bir karar aldı.

Kurul, önceki toplantısında faiz oranını yüzde 45 düzeyinde sabit bırakmıştı. Ancak, şubat ayında aylık enflasyonun öngörülenden yüksek gerçekleşmesi ve enflasyon görünümündeki bozulmayı dikkate alarak bu kararı aldı.

Kurul'un aldığı kararla ilgili yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: "Politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı yüzde 45'ten yüzde 50'ye yükseltilmiştir. Kurul ayrıca, operasyonel çerçevede değişikliğe giderek, Merkez Bankası gecelik vadede borçlanma ve borç verme oranlarının bir hafta vadeli repo ihale faiz oranına kıyasla -/+ 300 baz puanlık bir marj ile belirlenmesine karar vermiştir."

Açıklamada, enflasyonun ana eğiliminde belirgin ve kalıcı bir düşüş sağlanana kadar sıkı para politikası duruşunun sürdürüleceği, enflasyonun orta vadede yüzde 5 hedefine ulaştırılacağı vurgulandı.

Kurul, makroihtiyati politikaların piyasa mekanizmasının işlevselliğini ve makro finansal istikrarı koruyacak şekilde uygulanacağını belirtti ve enflasyon ve enflasyonun ana eğilimine ilişkin göstergelerin yakından takip edileceğini ifade etti.