Van İl Seçim Kurulu, DEM Parti adayı Abdullah Zeydan'ın seçilme yeterliliğine ilişkin kararını verdi ve mazbatanın en yüksek ikinci oyu alan adaya verilmesine hükmetti. Van'daki yerel seçimlerde, en yüksek oyu %55,48 ile DEM Partili Abdullah Zeydan almıştı, ancak mahkeme kararıyla memnu hakları elinden alındı. DEM Partisi, bu karara itiraz etti ve Yüksek Seçim Kurulu'na başvurarak mazbatanın verilmemesi için girişimde bulundu.

DEM Partisi'nin açıklamasına göre, Zeydan'ın hakları 29 Mart Cuma günü, başsavcılığın talebi üzerine alınmıştı. Ancak parti, bu karara karşı çıkarak mahkemeye başvurdu. Mahkeme kararının mazbatanın verilmemesi için YSK'ya iletildiği belirtildi.

Vance'ın Ukrayna'ya Yardım Paketine Tepkisi Vance'ın Ukrayna'ya Yardım Paketine Tepkisi

Tartışmalar devam ederken, Van İl Seçim Kurulu'nun Zeydan hakkındaki kararı da açıklandı. Kurul, Zeydan'ın seçilme yeterliliği bulunmadığına hükmetti ve mazbatanın en yüksek ikinci oyu alan adaya verilmesini kararlaştırdı.

Van'da en yüksek oyu AK Parti adayı Abdulahat Arvas almıştı. DEM Partisi'nin bu karara itiraz etme hakkı bulunuyor ve bu süreçte 3 günleri var.