Amerika Birleşik Devletleri yönetiminin tepkisini çeken geçtiğimiz günlerde Venezuela'da gerçekleştirilen kurucu meclis seçimleriyle ilgili bugün dikkat çeken bir iddia gündeme bomba gibi düştü.


Sandığa giden Venezuela anayasının değişikliği için bir kurucu meclisini belirlemişti. Venezuela hükümeti tarafından sandığa giden seçmenle ilgili en az 1 milyonun üzerinde fazla açıklama yapıldığı iddiası ülkede bomba etkisi yarattı.


SMARTMATIC FİRMASINDAN SEÇİMLERLE İLGİLİ ŞOKE EDEN İDDİA


2004 yılından bu yana Venezuela'daki seçim organizasyonlarında elektronik altyapı ve uygulamayı sağlayan Smartmatic şirketi bu sansasyonel iddianın altına imzasını attı.


VENEZUELA HÜKÜMETİ'Nİ SEÇİMİ YÖNETENE FİRMA YALANLADI


Seçimlere yönelik iddialarını İngiltere'nin başkenti Londra'da gerçekleştirdikleri basın toplantısıyla duyuran Smartmatic şirketinin tepe yöneticisi Antonio Mugica, yapılacak bir soruşturmayla gerçek sayıya ulaşılabileceğini de vurguladı.


Venezuela hükümet yetkililerinin açıkladıkları rakamların gerçek verilerle arasında en az 1 milyonluk fark bulunduğunu belirlediklerini kaydeden Mugica, ülkede seçim sırasında tüm siyasi partilerin gözlemcisinin bulunmasına olanak sağlansaydı böylesine bir durumun gerçekleşmeyeceğini ifade ediyor.


HÜKÜMET 8 MİLYON SEÇMEN SANDIK BAŞINA GİTTİ DİYOR AMA…


Geçtiğimiz Pazar günü Venezuela'da gerçekleşen ve Venezuela anayasasını değiştirecek olan Kurucu Meclisi belirleyen seçimi muhalefet boykot kararı almıştı. Boykot kararına uyanların sayısının çok fazla olduğu işaret edilirken, hükümetin katılımı 8 milyon açıklaması da muhalefetin tepkisini çekmiş durumda.


Venezuela'da muhalefet seçime katılımın 2 ile 3 milyon olduğunu iddia ediyor.


Devlet Başkanı Nicolas Maduro ise zaferini ilan ettiği bu seçimlerin Venezuela halkının emperyalizme onun yerli işbirlikçilerine karşı zaferi olduğu görüşünde.


Önümüzdeki günlerde seçimlerle ilgili muhalefetin büyük bir eyleme imza atabileceği konuşuluyor.