Yerel seçim heyecanı dorukta! Bu gece yarısından itibaren, yerel seçimlere ilişkin her türlü yayın organı, televizyon ve radyolar aracılığıyla siyasi reklam, seçim ile ilgili haberler, tahminler ve yorumlar yapılması yayın yasağına tabi olacak. Vatandaşlar, 31 Mart'ta sandık başına giderek, şehirlerini, ilçelerini ve mahallelerini yönetecek kişileri belirleyecekler.

Yüksek Seçim Kurulu'nun Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun'un 31. maddesine dayanarak aldığı karara göre, bu gece yarısından itibaren başlayan yayın yasağı, oy verme günü YSK tarafından belirlenecek saate kadar devam edecek. Bu süre zarfında, televizyon, radyo ve diğer yayın organlarında siyasi reklamların yanı sıra seçim ve seçim sonuçlarıyla ilgili haberler, tahminler ve yorumlar yapılması yasaklanmıştır.

Seçime katılan siyasi partilerin ve adayların sözlü, yazılı ve görüntülü propaganda faaliyetleri ise yarın saat 18.00'e kadar yayınlanabilecek. RTÜK, YSK'nın kararları gereğince, bugün saat 23.59'dan seçim gününe kadar siyasi reklamların yayınlanmasının yasak olduğunu ve medya hizmet sağlayıcı kuruluşların yarın saat 18.00'e kadar seçime katılan siyasi partiler ile adayların propaganda faaliyetlerini yayınlayabileceklerini hatırlatarak bir uyarıda bulundu.