Yurt Dışından Getirilen İkinci Telefonlara Gümrükte El Konulacak

Bayram İkramiyesi Ne Zaman Yatacak? Bayram İkramiyesi Ne Zaman Yatacak?

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın yeni düzenlemesiyle birlikte artık yurt dışından yolcu beraberinde getirilen birden fazla cep telefonunun gümrük vergisi ödenerek dahi yurda sokulması uygulamasına son verildi. Sabah Gazetesi'nin haberine göre, yasaklanan ikinci telefonlara gümrükte el konulacak ve yolcunun yurt dışına çıkışında bu telefon kendisine iade edilmeyecek.

Yeni düzenlemenin temel amacı kaçakçılığın önlenmesidir. Birden fazla telefonun gümrük vergisi ödenerek yurda sokulması, bu telefonların kayıt dışı olarak satılmasına imkan tanıyordu. Yeni uygulama ile bu durumun önüne geçilmesi amaçlanmaktadır.

Bununla birlikte, yurt dışından cep telefonu getirenler için kayıt süresi de uzatıldı. Geçtiğimiz ay yapılan düzenleme ile yurt dışından getirilen cep telefonlarının kayıtsız kullanım süresi 120 günden 180 güne çıkarıldı. Yurt dışında ikamet eden ve beraberinde mobil cihaz getiren vatandaşlar, 120 günlük kayıtsız cihaz kullanım sürelerini e-Devlet Kapısı üzerinden otuzar günlük sürelerle 2 defaya mahsus olarak 180 güne kadar uzatabilirler.

Öte yandan Ocak 2024 itibariyle yurt dışı telefon kayıt ücreti 31 bin 692 TL'ye yükseltilmişti.