Meksika'da meydana gelen 61 kişinin ölümüne neden olan 8,2 şiddetindeki depremin sonrasında açıklama yapan Prof. Dr. Ahmet Ercan, korkutucu bir iddianın altına imza attı.

Meksika'da 8,2 şiddetindeki depremin etkisiyle dünyanın ekseninde kayma meydana geldiğini belirten Prof. Dr. Ahmet Ercan, 10 gün içerisinde dünyanın herhangi bir yerinde büyük bir deprem olacağını iddia etti.

Konuyla ilgili açıklama yapan Prof. Dr. Ahmet Ercan; "Depremin ardından oluşan yer kabuğu gerginliği Türkiye de dahil olmak üzere dünyanın herhangi bir yerinde 10 gün içerisinde büyük bir depreme sebep olacak" dedi.

Prof. Dr. Ahmet Ercan yaptığı açıklamalar ile herkesi korkuttu. Önümüzdeki 10-15 günün çok tehlikeli olduğunun altını çizen Prof. Dr. Ahmet Ercan; 'Meksika depreminden çıkan enerji olağanüstü büyük. Yerin çekirdeğine kadar yer salınmaktadır. Bu sarsıntılar 3 türlü hareket yapıyor. Şu anda yer kabuğunun tamamı gergin. Yer yuvarının üzerinde çeşitli kırıklar var. Enerji biriken yerler varsa buralar bir depremle gerginliğini boşaltabilir. Bu dünyanın herhangi bir yerde olabilir. Yani buna Türkiye de dahil olmak üzere Dünyanın herhangi bir yerinde 10 gün içerisinde orta ya da büyük depremler olmasına şaşırmayacağız.' Dedi.

Özellikle Anadolu'da ki yapıların sağlamlığı konusunda tereddüt yaşadığını belirten Ahmet Ercan yaptığı açıklamada; 'Bodrum'da yıkılan 60 evin harcı sadece çamurdan oluşuyordu. Anadoludaki evlerin yüzde 80'i böyledir. O yüzden Anadolu'daki depremler daha küçük olsa da yıkılmarı daha fazla oluyor.