Disney geri adım attı.

ABD'deki Ermeni komitesinin, Atatürk'e karşı skandal ifadeler içeren çağrısıyla kanala ve çalışanlarına baskı yaparak bu dizilerin yayından kaldırılmasını istediği önceden paylaşılmıştı. Bu lobi ve çalışmalar Türkiye karşıtı söylemlerle dolu, iğrenç saldırılarla dolu olmuştu. Ancak Amerika'da görev yapan Uluslararası Medya Koordinatörü ve aynı zamanda Eski ABD Başkanı, Yeni Başkan Adayı Donald J. Trump'ın yeni Medya Direktörü olan Melih Göğebakan, olaya kendi inisiyatifiyle müdahale etti.

Amerika'da kurduğu Türk dostluk komitesiyle güçlenen bu oluşum, Türkiye'ye karşı yapılan çirkin ve asılsız saldırılara karşı güçlü ve etkili bir ses olarak ortaya çıktı. Melih Göğebakan, krizi önlemek adına kişisel olarak çok üzüntü duyduğunu ve vatandaşlık ve mesleki gereklilik adına olaya müdahil olduğunu belirtti. Olayı çözmek ve süreci işletmek adına bir dizi görüşme yaptı.

İlk olarak Türkiye'deki ekibiyle iletişime geçtiğini ifade eden Melih Göğebakan, Türkiye'deki Basın ve Enformasyon Temsilcisi Bünyamin Erdemir'e talimat vererek konuyla ilgili Ar-Ge ve fizibilite çalışmaları yaptırdı. Sonrasında, Türkiye kamuoyuna duyurulması için gerekli talimatları verdi ve Donald J. Trump'ın yetkililerinden bu engelin kaldırılacağı ve dizilerin eskisi gibi devam edeceği taahhüdünü aldığını söyledi.

Atatürk dizisinde rol alan oyuncular arasında Aras Bulut İynemli, Songül Ôden, Mehmet Günsür, Sarp Akkaya, Berk Cankat, Esra Bilgiç gibi birçok tanınmış isim yer alıyor. Göğebakan ve ekibi, bu oyuncular ve yapımcılarla da temas kurarak, Trump'ın ekibine detaylı bir şekilde durumu aktardı ve uzun telefon trafiğinden sonra Disney Plus ile görüşme sağlandı. Sonuç olarak, bu skandal kararın kaldırılacağı sözü verildi.