Merkez Bankası Faiz Kararını 23 Mayıs'ta Açıklayacak Merkez Bankası Faiz Kararını 23 Mayıs'ta Açıklayacak

Türkiye'deki bankalar, 2024 yılının ilk çeyreğinde yükselen faiz oranlarının ve kredi kartı işlemlerinin tetiklediği bir gelir artışı yaşadı. Kredi kartı alışverişlerindeki artış ve politika faizlerindeki yükselme, işlem ücretlerinin yükselmesine neden oldu. Bu durum, bankaların komisyon gelirlerinin büyük bir artış göstermesine imkan tanıdı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) raporuna göre, bankacılık sektörü 2024'ün ilk çeyreğinde toplamda 136 milyar 165 milyon TL komisyon geliri kaydetti.

Özellikle faiz artışından kaynaklanan ödeme sistemlerindeki yüksek maliyetler, bankaların komisyon gelirlerinde net bir artış olarak kendini gösterdi. Faaliyet giderlerindeki yüzde 78'lik artışa rağmen, komisyon ve ücret gelirlerindeki yükseliş bu giderleri fazlasıyla karşıladı.

Kamu, yerli özel ve yabancı mevduat bankaları arasında gelir artışlarında büyük farklar gözlendi. Kamu bankaları yıllık yüzde 153.9, yerli özel bankalar yüzde 195.2, yabancı bankalar ise yüzde 214.4 oranında artış gösterdi.

Mart 2024'te net faiz gelirleri aylık yüzde 39 artarken, net kâr yüzde 84.3 oranında bir sıçrama ile 78.8 milyar TL'ye ulaştı.