Medya 24 - Haberler, Son Dakika Haberleri ve Güncel Haber

Medya 24 - Haberler, Son Dakika Haberleri ve Güncel Haber

Haberler, son dakika haberleri, tarafsız, özgün, güncel, dünya ve yerelden gelişmeler, magazin, ekonomi, spor ve gündem haberleri Türkiye'nin En Güvenilir Adresi Medya24'te

FLAŞ HABER
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
Medya 24 - Haberler, Son Dakika Haberleri ve Güncel Haber ANASAYFASPORGÜNDEMPOLİTİKADÜNYATEKNOLOJİEKONOMİEĞİTİM MEDYA24 TV MEDYA24 RADYO
Evli çift arasında üçüncü bir kişi ile birliktelik olduğunda eş tazminat alabilirmi?
Facebook Twitter Google Plus WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
Yaşam - - Editör: Serkan News Editörü

Evli çift arasında üçüncü bir kişi ile birliktelik olduğunda eş tazminat alabilirmi?

Eşler arasında bay ve bayan farketmeksizin 3'ncü bir kişi ile birliktelik yaşadığında bu tespit sonrası konu mahkemeye taşındığında mağdur eş tazminat talep edebilirmi? gibi durumlara Yargıtay'dan emsal karar çıktı.

Yargıtay Başkanlığı tarafından resmi gazetede yayımlanan İçtihatları Birleştirme Büyük Genel Kurulu kararı ile evlilik arasında giren 3'ncü bir kişi tarafından doğacak ayrılık sonrası mağdur olan eş bu durumda eşinden tazminat talep edebilirmi? konusunda Yargıtay'dan emsal şekilde karar yayımlandı.

Yargıtay'ın bu kararı resmi gazetede yayımlanarak yazılı beyan şu şekildedir;

Yasal dayanağını Türk Medeni Kanunun 185. maddesinin 3. fıkrasından alan eşler arasındaki sadakat yükümlülüğü, evlilik biriliğinin taraflarını oluşturan eşlerin birbirine karşı ileri sürebilecekleri nispi bir hak olup eşler bu yükümlülüğün ihlal edilmemesini ancak birbirlerinden talep edebilirler.Bu doğrultuda aile hukukunda evlilik birliğinin devamı sırasında eşlerden birinin sadakat yükümlülüğüne aykırı davranışına karşı diğer eşin başvurabileceği çeşitli hukuki yollar ve uygulanacak yaptırımlar düzenlenmiştir.Bu yaptırımlardan biri olan düzenlemeye göre ‘Boşanmaya sebep olan olaylar yüzünden kişilik hakkı saldırıya uğrayan taraf, kusurlu olan diğer taraftan manevi tazminat olara uygun miktarda para ödenmesini isteyebilir' şeklinde olup bu maddeye göre tazminat sadece kusurlu olan diğer eşten ve ancak boşanma davası ile birlikte istenebilir. 



Facebook Twitter Google Plus WhatsApp
  YORUM YAP / YORUM OKU
Yorum
BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU
-

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | FOTO GALERİ | VİDEO GALERİ | KÜNYE | REKLAM | İLETİŞİM | RSS
Medya24.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.




Spor Gündem Politika Dünya Teknoloji Ekonomi Eğitim Magazin Yaşam Kadın