Bankaların Otomatik Fatura Ödeme Sistemi Üzerinden Faiz Alması Endişe Yaratıyor

Bankaların otomatik fatura ödeme talimatı veren müşterilerinden beklenmedik faiz talepleri, vatandaşları endişelendiriyor. Eskiden faturalar normal mevduat hesaplarından ödendiğinde bile bankaların komisyon talep etmemesi, otomatik fatura ödeme talimatı verenleri cezbetmişti. Ancak son dönemlerde ekstrelerine bakan müşteriler, yüksek miktarlarda "otomatik fatura ödeme faizi" ile karşılaştılar. Tüketiciler, bu durumu tüketici derneklerine şikayet etmeye başladılar.

TÜKONFED Başkan Vekili Avukat İbrahim Güllü, bankaların yıllarca mevduatları artırmak için otomatik ödeme talimatları almaya çalıştıklarını belirtti. Ancak son zamanlarda bankaların kredi kartlarıyla yapılan otomatik ödemelerden faiz almaya başladıklarını söyledi.

Bankacılık Komisyonu Başkanı Hüseyin Ölmez ise bankaların artık otomatik ödemelerden faiz aldığını ve bunu nakit ödeme olarak sunduklarını ifade etti.

Otomatik fatura ödeme faiz oranı, kredi kartı faizlerinden daha yüksek. Şu anda kredi kartı faizleri yüzde 3,74 seviyesindeyken, otomatik fatura talimatı faiz oranı yüzde 5'e kadar çıkabiliyor.

Tüketici dernekleri, ödenen ücretlerin geri alınması için tüketici hakem heyetine başvurulmasını öneriyor ve bu başvuruların e-devlet üzerinden yapılabileceğini vurguluyor.