Diyarbakır'da 6 Şubat 2023 tarihinde yaşanan Kahramanmaraş merkezli depremlerde yıkılan Galeria Sitesi'ne ilişkin mahkeme kararı sonuçlandı. 89 kişinin hayatını kaybettiği bu trajik olayla ilgili olarak, 3 müteahhit ve 1 inşaat mühendisine toplamda 17 yıl 6'şar ay hapis cezası verildi. Firari 3 sanığın dosyası ise ayrıldı.

Antalya'da Tünektepe Teleferik Kazası Antalya'da Tünektepe Teleferik Kazası

Mahkeme kararı, Diyarbakır 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşma sonucunda açıklandı. Tutuklu sanıklar Sedat Eser, Mehmet Şirin Yiğit, Şeyhmus Yiğit ve inşaat mühendisi fenni mesul Tevfik Demir, SEGBİS sistemiyle duruşmaya katılırken, avukatları da salonda hazır bulundu. Mağdur tarafın avukatları, sanıkların cezalandırılmasını talep ederken, Cumhuriyet savcısı da tutuklu sanıkların suçlu bulunmasını ve firari sanıkların dosyalarının ayrılmasını önerdi.

Sanık avukatları ise müvekkillerinin suçsuz olduğunu iddia ederek, tahliyelerini talep etti. Sanıklar da suçlamaları reddederek, tahliye ve beraat talebinde bulundu. Mahkeme heyeti, yapılan değerlendirme sonucunda 4 sanığın "Bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma" suçundan 17 yıl 6'şar ay hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi.

Ancak haklarında yakalama kararı bulunan firari sanıklar M.E, H.M.Y. ve İ.H.Y'nin dosyalarının ayrılmasına hükmedildi. Bu kararın ardından mahkeme süreci devam edecek ve firari sanıkların yakalanması için çalışmalar sürdürülecek.