İsrail’in Refah’a Yönelik Saldırılarında Çok Sayıda Filistinli Hayatını Kaybetti

İsrail’in Gazze Şeridi'ne yönelik başlattığı saldırılar, 235 gündür kesintisiz devam ediyor. İsrail ordusu, Uluslararası Adalet Divanı’nın kararına ve uluslararası toplumun tepkilerine rağmen Gazze Şeridi'nin güneyindeki Refah kentine yönelik saldırılarını gece boyunca sürdürdü. Bu saldırılarda birçok Filistinli hayatını kaybetti ve yaralandı.

İsrail, UAD Kararı ve Uluslararası Tepkilere Rağmen Refah’ı Vuruyor
İsrail ordusu, Uluslararası Adalet Divanı'nın (UAD) 24 Mayıs'ta verdiği Refah’a yönelik saldırıları durdurma kararına ve uluslararası tepkilere rağmen, Gazze'nin güneyindeki Refah kentine yönelik saldırılarına devam ediyor. Filistin haber ajansı WAFA'ya göre, Refah'ın batısındaki Tel es-Sultan Mahallesi yoğun topçu atışları ve insansız hava araçları (İHA) saldırılarıyla hedef alındı.

Tel es-Sultan'daki Birleşmiş Milletler Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) depolarının yakınında bulunan "Ebu Cerad" ailesine ait çadır, İsrail ordusu tarafından bombalandı. Bu saldırıda en az üç Filistinli hayatını kaybetti, çok sayıda kişi de yaralandı. İki gün önce aynı bölgede bir çadır kampına yapılan saldırıda 45 Filistinli ölmüş, bu saldırının ardından yeni bir saldırı daha gerçekleşmişti.

Gazze’nin Orta ve Kuzey Kesimleri de Saldırı Altında
İsrail ordusu, Gazze Şeridi'nin orta kesimindeki Bureyc Mülteci Kampı'nda "Akl" ailesine ait evi hedef aldı. Bureyc pazarında bombalanan evde aralarında çocukların da bulunduğu birçok Filistinli hayatını kaybetti ve birçok kişi yaralandı. Aynı bölgede başka bir eve yapılan saldırıda da çok sayıda kişi yaşamını yitirdi. Gazze kentinin ed-Derec Mahallesi'nde ise "el-Guseyn" ailesine ait ev bombalandı ve bu saldırıda en az iki Filistinli hayatını kaybetti.

Refah’ta İsrail Ordusunun Saldırılarının Etkileri
İsrail savaş uçakları, 26 Mayıs’ta Refah'ın Tel es-Sultan Mahallesi'ndeki UNRWA depolarının yakınındaki bir çadır kampına saldırmıştı. Bu saldırıda, çoğu yanarak can veren 45 Filistinli hayatını kaybetmiş, 249 kişi ise yaralanmıştı. Bu saldırı, UAD kararından iki gün sonra gerçekleşmiş ve uluslararası toplum tarafından yoğun bir şekilde kınanmıştı.

Kurban Bayramı Namazı Saatleri Açıklandı Kurban Bayramı Namazı Saatleri Açıklandı

Görgü tanıkları, İsrail ordusunun bombardımanının kamptaki çadırların büyük bir kısmının yıkılmasına ve yanmasına neden olduğunu belirtti. Bu kamp, binlerce yerinden edilmiş Filistinlinin yaşadığı Refah kentinde, İsrail ordusunun boşaltılmasını istediği bölgede bulunmuyordu. Tanıklara göre, İsrail savaş uçakları kampa en az sekiz roketle saldırı düzenledi.

Uluslararası Tepkiler ve İsrail’in Saldırıları
İsrail'in Refah’a yönelik saldırıları, uluslararası toplum tarafından yoğun bir şekilde kınanıyor. Birçok ülke, uluslararası kurum ve kuruluş, İsrail’in Filistin halkına yönelik bu saldırılarını durdurması gerektiğini belirtiyor. Ancak İsrail, bu tepkilere rağmen saldırılarına devam ediyor. Uluslararası Adalet Divanı’nın kararına rağmen, İsrail ordusunun saldırılarında Filistinli siviller hayatını kaybetmeye ve yaralanmaya devam ediyor.

Sonuç ve Değerlendirme
İsrail’in Gazze Şeridi'ne yönelik saldırıları, özellikle Refah kentine odaklanarak devam ediyor. Bu saldırılar, Filistinli sivillerin hayatını kaybetmesine ve yaralanmasına neden oluyor. Uluslararası toplumun ve Uluslararası Adalet Divanı'nın kararlarına rağmen, İsrail’in saldırılarının durdurulamaması, bölgede büyük bir insani krize yol açıyor. Filistin halkı, bu saldırılar karşısında uluslararası toplumu harekete geçmeye ve İsrail’e karşı daha sert tedbirler almaya çağırıyor.