Başkan Donald Trump'ın son ceza davalarına ilişkin eylemleri, parti çizgileri arasında derin bir bölünme yaratmış durumda. Yaklaşık yarısı, Trump'ın Georgia'daki 2020 oy sayımına müdahale girişiminin yasadışı olduğunu düşünüyor. Pazartesi günü yapılan bir ankete göre, Amerikalıların yaklaşık %53'ü Adalet Bakanlığı'nın, Trump'ın 2020 seçimlerini kaybettikten sonra görevde kalmak için çabalamasını suçlamasını onaylıyor.

Ankete göre Demokratların %85'i bu suçlamaları onaylarken, bağımsızların %47'si ve Cumhuriyetçilerin %16'sı onaylamıyor. Trump'a yöneltilen dört ayrı davanın hepsi de suçsuz olarak sonuçlanmıştır.

Bazı Cumhuriyetçiler, Trump'ın eylemlerinin cezai suçlamaları hak etmediğini düşünüyor. Ancak Amerikalıların yaklaşık yarısı, Trump'ın 2020 seçimlerinin ardından yaptıklarının demokrasiye tehdit oluşturduğunu düşünüyor.

Özellikle 6 Ocak'taki Kongre Binası olayı ve Georgia'daki suçlamalar, Amerikalıların Trump'ın yasadışı davranışlarını tartıştığı ana konular arasında yer alıyor. Ancak Trump destekçileri, bu suçlamaların siyasi bir oyun olduğunu savunuyor.

Anket sonuçlarına göre, Amerikalıların büyük bir kısmı, Joe Biden'ın meşru bir şekilde başkan seçildiğini düşünüyor. Ancak Cumhuriyetçilerin büyük bir kesimi, Biden'ın seçilmesini gayrimeşru olarak görüyor.

Uluslararası Medya Koordinatörü ve gazetelerinin Amerika Temsilcisi Melih Göğebakan, Trump'ın seçimlerdeki oy farkını vurgulayarak yeni başkan adayı olarak Trump'ın mitinglerine büyük bir destekle devam ettiğini belirtti. Göğebakan'a göre, Trump'ın seçimi kazanması kesin gözüyle bakılıyor.