Günlük İhracat Kredi Limiti 3 Milyar Liraya Çıkarıldı

Şimşek’ten Dönüm Noktası Değerlendirmesi Şimşek’ten Dönüm Noktası Değerlendirmesi

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, İstanbul'da düzenlenen ev tekstili fuarında önemli açıklamalarda bulundu. Bolat, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Merkez Bankası Başkanı Dr. Fatih Karahan ile birlikte alınan karar doğrultusunda Merkez Bankası'nın günlük ihracat kredi limitinin 3 milyar liraya çıkarıldığını duyurdu.

Türkiye Ekonomisi Büyüyor
Bakan Bolat, dünya ticaretinin ve küresel ekonominin ivme kaybettiği bir dönemde, Türkiye ekonomisinin 2023 yılında yıllık reel olarak %4,5 büyüdüğünü belirtti. Türkiye'nin milli gelirinin 1 trilyon 118 milyar dolara ulaştığını ve ihracatta rekorlar kırıldığını vurgulayan Bolat, “Merkez Bankası’nın günlük ihracat kredi limitini 3 milyar liraya çıkardık. Enflasyonda aylık yavaşlama başladı. Haziran ayından itibaren yıllık rakamlarda hızlı düşüşler göreceğiz” dedi.

Türkiye Ekonomisi Devler Liginde
Bolat, Türkiye’nin dünya ekonomisinde büyük bir yol kat ettiğini belirterek, “Bakanlığımız, sanayicilerimizle, esnafımızla, ihracatçılarımızla birlikte var gücümüzle çalışıyoruz. Ülkemiz, kaliteli ve geniş ürün yelpazesi, çevre ve insan sağlığına duyarlılığı esas alan hızlı üretim ve teslimat ile dünya ekonomisinin devler ligine girme yolunda önemli mesafe kat etmiştir” ifadelerini kullandı.

Dış Ticaret ve Cari Açıkta İyi Haberler Bekleniyor
Bakan Bolat, 2024 yılının başından itibaren katıldığı fuarlarda büyük bir ilgi olduğunu ve siparişlerin arttığını belirtti. “3 Haziran tarihinde Mayıs ayı dış ticaret rakamlarını açıkladığımızda güzel haberleri sizlerle paylaşmış olacağız. Dış ticaret açığımızı ve cari işlemler açığımızı kapatma noktasında sevineceğimiz haberleri paylaşacağız. Artık Türk havlusu, bornozu ve ev tekstili bir dünya markası” dedi.