Cumhurbaşkanı Erdoğan, gündemdeki önemli konulara değindi Cumhurbaşkanı Erdoğan, gündemdeki önemli konulara değindi

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, İngiltere Dışişleri Bakanı David Cameron ile telefonda bölgedeki gelişmeleri değerlendirdi. Abdullahiyan, İsrail'in olası bir saldırısına karşılık verecekleri yanıtın hızlı, güçlü ve kapsamlı olacağını belirtti.

Yarı resmi Tesnim Haber Ajansı'na göre, Abdullahiyan, İngiltere Dışişleri Bakanı ile yaptığı görüşmede, İran'ın İsrail'e karşı yaptığı eylemlerin meşru savunma kapsamında olduğunu vurguladı ve bölgedeki krizlerin temelinde İsrail'in yıkıcı politikalarının olduğunu ifade etti.

İsrail'in Gazze'deki sivil ölümlere neden olan saldırılarına İngiltere'nin desteğini eleştiren Abdullahiyan, "Son altı ayda mazlum Gazze halkının üzerine yüz binlerce ton bomba atılırken İngiltere'nin, İran'ın Birleşmiş Milletler Sözleşmesi'nin 51. maddesine göre meşru savunma hakkını kullanan İsrail rejiminin diplomatik mekanlara saldırısına verdiği tepkiden endişe duyması şaşırtıcıdır." şeklinde değerlendirmede bulundu.

Tel Aviv'in İran'a olası bir saldırısına ilişkin olarak Abdullahiyan, "İran, bölgede gerilimi tırmandırmak istemiyor ancak İsrail maceraya kalkışırsa, verecekleri yanıtın hızlı, güçlü ve kapsamlı olacağını" ifade etti.

Cameron ise İran'ın İsrail'e askeri saldırısının endişe verici olduğunu belirtirken, "İsrail'den misilleme yapmamasını isteyeceğiz çünkü geçmişte yaşananların tekrarlanmasını ve daha geniş çapta olmasını istemiyoruz." dedi.

İsrail, 1 Nisan'da Şam'daki İran konsolosluğuna hava saldırısı düzenlemişti. Bu saldırıda, İran Devrim Muhafızları'ndan 2'si general rütbesinde toplam 7 İranlı yetkili ölmüştü.

İran, İsrail'in konsolosluk saldırısını kendi topraklarına yapılmış bir saldırı olarak değerlendirerek misilleme yapacağını duyururken, İsrail ise karşılık vereceğini açıklamıştı.

İran, 13 Nisan'da İsrail'e karşı yüzlerce kamikaze insansız hava aracı, balistik ve seyir füzesiyle saldırı başlatmıştı.

İran bazı hedeflerin vurulduğunu, İsrail'in ise çoğu saldırının hava savunma sistemleri tarafından engellendiğini ancak güneydeki bir askeri üsse füze isabet ettiğini açıklamıştı.

İsrail basını, Tel Aviv yönetiminin İran'ın hava saldırısına "açık ve etkili" şekilde karşılık vereceğini iddia etmişti.