İsrail ordusunun Gazze Şeridi'ne yönelik saldırıları, şimdi 178. gününde hala devam ediyor. Son olarak, İsrail güçleri Gazze Şeridi'nin en büyük sağlık kompleksi olan Şifa Hastanesi'ni hedef aldı. İşgal ettikten 14 gün sonra, hastanenin tamamını yıktılar ve geride onlarca ölü bıraktılar.

Görgü tanıkları, AA muhabirine yaptıkları açıklamada, İsrail ordusuna bağlı güçlerin Şifa Hastanesi ve çevresindeki yerleşim yerlerinden tamamen çekildiğini belirtti. Ancak, çekilmeden önce, hastane binasının tamamını yıktıklarını ve içinde bulunan tıbbi malzemeleri imha ettiklerini aktardılar. Hastanenin cerrahi binasının katlarını ve odalarını tamamen yıktıklarını, geri kalanını ise ateşe verdiklerini dile getiren görgü tanıkları, acil durum binasını da yakarak içindeki tüm tıbbi malzemeleri yok ettiklerini ifade ettiler.

İsrail, İran'a  İnsansız Hava Aracı Saldırısı Düzenledi İsrail, İran'a İnsansız Hava Aracı Saldırısı Düzenledi

Bununla da yetinmeyen İsrail güçleri, hastanenin böbrek, doğumhane, morg, kanser ve yanık bölümlerini de ateşe verdi ve poliklinik binasını yıktı. Hastanenin çevresindeki sokaklarda onlarca ölü bulunduğunu belirten görgü tanıkları, ordunun, hastanenin yanında Filistinlilerin kurduğu geçici mezarlığı da yıktığını ve cesetleri farklı bölgelere attığını aktardılar.

Filistinli sağlık yetkilileri, hastanenin artık tamamen hizmet dışı olduğunu ve yeniden faaliyete geçmenin zor olduğunu ifade etti. Sağlık yetkililerine göre, İsrail ordusu hastanedeki tüm tıbbi ekipmanları ve hatta ameliyathane ile yoğun bakım odalarını dahi imha etti.

Bu saldırı, Gazze'deki sağlık altyapısını daha da zor bir duruma soktu ve bölgedeki insani krizi derinleştirdi.