Dünya liderlerinin tepkisi: Batılı Ülkeler İran'ı Kınarken, Çin İtidalli Davetlerde Bulunuyor

İran'ın İsrail'in Suriye'deki konsolosluk binasına yönelik saldırısına verdiği misilleme, dünya liderlerinin dikkatini Ortadoğu'ya çekti.

Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, AB'nin, İran'ın İsrail'e yönelik saldırılarını güçlü bir şekilde kınadığını açıkladı.

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, İran'ın İsrail'e karşı saldırısını en güçlü şekilde kınadığını belirterek, İran'ın bölgede kaos yaratma niyetini gösterdiğini ifade etti.

Fransa Dışişleri Bakanı Stephane Sejourne, Fransa'nın İran'ın İsrail'e yönelik saldırısını en sert şekilde kınadığını dile getirdi.

Bayram İkramiyesi Ne Zaman Yatacak? Bayram İkramiyesi Ne Zaman Yatacak?

İtalya Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Antonio Tajani, Tahran ve Tel Aviv büyükelçileriyle temas halinde olduklarını ve hükümetin her türlü senaryoya hazır olduğunu belirtti.

Hollanda'da geçici hükümetin Başbakanı Mark Rutte, Orta Doğu'daki durumun endişe verici olduğunu vurgulayarak, İran'a İsrail'e saldırmaktan vazgeçmesi yönünde net bir mesaj gönderdiklerini ifade etti.

Estonya Başbakanı Kaja Kallas, İran'ın İsrail'e yönelik saldırısını güçlü bir şekilde kınayarak, bölgede gerilimin artmasını önlemenin önemli olduğunu belirtti.

Çin Dışişleri Bakanlığı, İran'ın saldırısının ardından tırmanan gerilimden derin endişe duyduğunu belirterek, tarafları itidal çağırdı.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, İran'ın İsrail'e yönelik saldırısıyla ilgili olarak uluslararası toplumun yeni bir savaşı kaldıramayacağını ifade etti ve tüm tarafları çatışmalardan kaçınmaya çağırdı.