Türk turistler için Yunanistan'ın 10 adasında uygulanan kapıdan vize sistemi başarıyla devam ederken, diğer Yunan adaları da aynı ayrıcalığı talep ediyorlar. Türk ziyaretçiler için uygulanan kapıdan vize sistemine başladıktan sonra, bu adalara gelen turist sayısında geçen yıla göre üç kat artış yaşandı.

Yunan Kathimerini gazetesinin paylaştığı resmi verilere göre, bu ayın ilk 10 gününde adalara gelen turist sayısı geçen yılın aynı dönemiyle kıyaslandı.Örneğin, geçen yıl nisan ayının ilk 10 gününde Midilli'ye 390 turist gelirken, bu yıl aynı dönemde bu rakam 3 bin 800'e yükseldi.

Ayrıca, Sakız Adası’na gelen turist sayısı 2 bin 716'dan 4 bin 993'e, Samos’a gelen turist sayısı 299'dan 2 bin 851'e, İstanköy’e gelen turist sayısı 2 bin 400'den 3 bin 300'e ve Rodos'a gelen turist sayısı 2 bin 320'den 5 bin 726’ya yükseldi.

Toplamda, bu beş adaya gelen turist sayısı 2023'te 5 bin 969 iken şimdiden 20 bin 690'a ulaştı.

Kapıdan vize uygulaması ilk olarak bu beş ada için başlatılmıştı, ancak 30 Nisan’dan itibaren Patmos, Simmi, Meis, Leros ve Kalimnos adalarına da Türk turistler kapıdan vize alarak gidebilecekler.

Yunan basını, nisan ayının ilk hafta sonundan bu yana ziyaretçi sayısındaki artışın, adaların ticaretine ve yerel ekonomisinin canlanmasına yardımcı olduğunu belirtti.

İstanbul'da Estetik Talebi Rekor Düzeyde İstanbul'da Estetik Talebi Rekor Düzeyde

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, ANT1 televizyon kanalına yaptığı açıklamada, Türk ziyaretçiler için kapıdan vize uygulamasının başarıyla devam ettiğini ifade etti.

Adaların sorumlusu Bölge Valisi Kostas Moutzouris, kapıdan vize uygulamasından memnuniyetini dile getirerek, “Adalar turistlerle dolup taşıyor. Türkiye'den gelen her ziyaretçi, charter uçuşlarla gelen ziyaretçilere göre yaklaşık iki kat daha fazla yerel ekonomiye katkı sağlıyor.” dedi.

Kapıdan vize uygulamasının diğer adalar için genişletilmesi yönünde baskı altında olduklarını belirten Moutzouris, Patmos, Taşoz ve Semadirek'in de bu uygulamadan faydalanmak istediğini bildirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçen yıl sonunda Atina’da Yunan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ile yaptığı görüşmede, Yunan adalarında Türk turistlere kapıdan bir haftalık vize uygulanacağı duyurulmuştu.

Turizm, Yunan ekonomisi için kritik bir öneme sahip. Merkez Bankası verilerine göre Yunanistan, geçen yıl 32,7 milyon yabancı turisti ağırlayarak 20,5 milyar euro gelir elde etti.

Kapı vizesi alabilmek için 60 euro ödemenin yanı sıra, en az 6 ay geçerliliği olan bir pasaport, 2 biyometrik fotoğraf, seyahat masraflarını karşılayacak kadar bakiyenin bulunduğu 3 aylık banka hesap dökümü, otel rezervasyonu, feribot bileti, seyahat sağlık sigortası, kimlik fotokopisi ve pasaportta KKTC vize damgasının bulunmaması gerekiyor.