Türkiye'nin mart ayı enflasyon verileri açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), raporlarına göre, mart ayında enflasyon aylık bazda yüzde 3,16 artarak yeni bir yüksek seviye olan 68,50 seviyesine ulaştı.

Mart ayı için enflasyon beklentilerinin üzerinde gerçekleşen bu artış, öngörülerin ötesinde geldi. Önceden tahmin edilen aylık bazda enflasyonun yüzde 3,5 artması ve manşet enflasyonun yüzde 69,1 olarak açıklanması öngörülmüştü. Ancak, gerçekleşen rakamlar bu tahminlerin biraz altında kaldı.

Bu sonuçlarla birlikte, üç aylık dönemde enflasyon yüzde 15'e yükselmiş oldu. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın yıl sonu enflasyon hedefi ise yüzde 36 olarak belirlenmişti. Ancak, mevcut trendlerin ışığında, bu hedefin gerçekleşmesi için ek önlemlere ihtiyaç duyulabileceği gözlemleniyor.

Borsa İstanbul'da Alım Sinyalleri Veren Hisseler Borsa İstanbul'da Alım Sinyalleri Veren Hisseler

TÜFE'deki değişim, bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 15,06 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 57,50 olarak gerçekleşti. Bu da, enflasyonun uzun vadeli trendlerde de yüksek seyrettiğini gösteriyor.

En yüksek artış eğitim sektöründe gerçekleşti. Bir önceki yılın aynı ayına göre en az artış gösteren ana grup yüzde 50,10 ile giyim ve ayakkabı olurken, en yüksek artış yüzde 104,07 ile eğitimde yaşandı.

Ana harcama gruplarına göre mart ayında bir önceki aya göre azalan ana grup yüzde -0,02 ile alkollü içecekler ve tütün olurken, en yüksek artış yüzde 13,08 ile eğitim sektöründe yaşandı.

Endekste kapsanan 143 temel başlıktan mart ayı itibarıyla, 14 temel başlığın endeksinde düşüş gerçekleşirken, 8 temel başlığın endeksinde değişim olmadı. 121 temel başlığın endeksinde ise artış gözlendi.

İşlenmemiş gıda ürünleri, enerji, alkollü içkiler ve tütün ile altın hariç TÜFE'deki değişim, mart ayında bir önceki aya göre yüzde 3,14, bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 14,86, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 71,89 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 62,61 olarak gerçekleşti.

Üretici fiyatlarındaki artış da dikkat çekiciydi. Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE), yıllık bazda yüzde 51,47 ve aylık bazda yüzde 3,29 artış göstererek yüzde 50'yi aşan bir seviyeye ulaştı. Bu da ekonomik faaliyetlerdeki maliyet baskısının sürdüğünü işaret ediyor.