Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara Ticaret Odası Congresium'da düzenlenen Şoför Esnafı İftar Programı'nda önemli açıklamalarda bulundu. İftar programı sırasında kamuoyuna seslenen Erdoğan, Ramazan Bayramı tatilinin 9 güne çıkarıldığını duyurdu. Bu açıklama, 10 Nisan 2024 tarihinde başlayacak olan Ramazan Bayramı öncesindeki 1,5 günlük idari izin süresiyle ilgiliydi.

Erdoğan, konuşmasında ayrıca ülkenin güncel durumuna da değindi. Kuzey Irak'ta yürütülen operasyonda bir askerin şehit olduğunu ve dört askerin de yaralandığını belirterek, şehit olan askere Allah'tan rahmet diledi ve yaralılara acil şifalar temennisinde bulundu.

Gelirken yeni yapılan afet konutlarının teslim törenine katıldığını ve AFAD tarafından 30 bine yakın konutun tamamlandığını belirtti. Bununla birlikte, toplamda 76 binden fazla afet konutunun sahiplerine teslim edildiğini dile getirdi.

Erdoğan, iftar programının samimi bir ortamda gerçekleştiğini vurgulayarak, şoför esnafıyla özel bir bağları olduğunu ifade etti. Siyasete atıldığı ilk günden beri bu esnaf grubuyla yakın ilişki içinde olduklarını ve onların fikirlerinden istifade ettiklerini söyledi.

Ayrıca, Meclis'in açılmasıyla birlikte dolmuş ve minibüs esnafının plaka mülkiyet sorunlarını çözeceklerini belirtti. Şehir içinde halk otobüsü işleten esnafın da haklarını koruyacaklarını söyledi.

Kamu çalışanlarının Ramazan Bayramı öncesindeki 1,5 günlük idari izin süresini de duyuran Erdoğan, Salı gününün yarım gün olarak belirlendiğini ve pazartesi gününün de bayram tatiline eklendiğini belirtti. Böylelikle kamu çalışanlarına 9 günlük bir tatil imkanı sağlanacağını aktardı.

Son olarak, ulaştırma projelerini devam ettirmek yerine üzerine hafriyat dökenleri siyasetin tozlu raflarına havale edeceklerini ifade etti. Bu sözlerle, ülkenin ulaşım altyapısının geliştirilmesine yönelik kararlılıklarını dile getirdi.