Dünya genelindeki medya kuruluşları, Türkiye'deki siyasi tabloyu, özellikle İstanbul ve Ankara başta olmak üzere, okurlarıyla paylaştı. 31 Mart'taki yerel seçimlerin ardından Türkiye'nin siyasi manzarası şekillendi. CHP genel olarak ülke genelinde %37,7'lik bir oy oranı elde ederken, AK Parti ise %35,4'lük bir desteğe sahip oldu.

Seçim sonuçları, uluslararası medya kuruluşları tarafından yakından izlendi ve çeşitli başlıklar altında değerlendirildi.

BBC, İngiltere merkezli bir medya kuruluşu olarak, "Muhalefet, tarihi bir zaferle şaşırttı" başlığını kullandı. Haberde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın sonuçlar hakkında "Bu bizim için bir dönüm noktası" şeklindeki açıklamasına da yer verildi.

Financial Times ise özellikle Türkiye'nin beş büyük şehri olan İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya'da CHP'nin adaylarının kazandığını belirterek dikkat çekti. İstanbul'da Ekrem İmamoğlu'nun, Ankara'da ise Mansur Yavaş'ın yeniden koltuklarını koruduğu bilgisi paylaşıldı.

ABD merkezli Bloomberg, ana muhalefet partisi CHP'nin belediye seçimlerinde birinci parti olduğunu vurguladı. Türkiye'nin önde gelen büyükşehirlerinin CHP tarafından yönetileceğine dair gelişmeleri aktardı.

Almanya'nın Deutsche Welle (DW) adlı basın kuruluşu, "Türk muhalefeti yerel seçimlerde yükseldi" ifadesini kullanarak Türkiye'deki siyasi değişimi değerlendirdi. Seçimlerde milyonlarca Türk seçmenin oy kullanmasının Türkiye genelindeki siyasi tabloyu yeniden şekillendirdiği vurgulandı.

Euronews ise Türk muhalefetinin İstanbul ve diğer kilit şehirlerde önde olduğunu aktardı. Ayrıca, yaklaşık 61 milyon kişinin oy kullanma hakkına sahip olduğu, bunlardan bir milyondan fazlasının ise ilk kez seçmen olduğu bilgisine yer verdi.