Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, terör örgütü YPG'nin sözde lideri Mazlum Kobani hakkında kırmızı bülten çıkardıklarını söyledi.

Amerika'nın terör örgütü YPG'nin sözde lideri Mazlum Kobani ile yakın temasta olmasına tepkiler sürüyor. Dün Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Terörist elebaşı bize teslim edilmeli" açıklamasından sonra Adalet Bakanı Abdulhamit Gül de açıklama yaptı. Bakan Gül yaptığı açıklamada, "Kırmızı bülten çıkarıldı. ABD dahil 196 ülkede geçerli. ABD'ye girdiğinde Türkiye'ye iadesi gerekmektedir." ifadelerini kullandı.

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül Akçakale'de şu açıklamayı yaptı: "Türkiye'nin bu konudaki hassasiyetini herkes gördü. 49 YPG'li Türk yargısının önüne çıkarılmıştır. DEAŞ'la ilgili de yargı süreci devam etmektedir. Türkiye'nin terör örgütü ile mücadelesini sorgulamasın. Mazlum Kobane hakkında kırmızı bülten çıkarıldı. 196 ülkede geçerli. Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla ABD'ye iletişime geçilmiştir. ABD'ye girdiğinde Türkiye'ye iadesi gerekmektedir." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TRT canlı yayında gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulunmuştu. Terör örgütü YPG'nin sözde lideri Mazlum Kobani'yle ilişki içinde olan Amerika'ya Erdoğan tepki gösterdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Mazlum denilen terörist kırmızı bültenle aranıyor, ABD bize teslim etmedi, bu adamı bize teslim etmeleri lazım." dedi.

Abdullah Öcalan'ın "manevi evladım" dediği ve asıl adı Ferhat Abdi Şahin olan terörist Mazlum Kobani, Türkiye'nin üst düzey arama listesi olan kırmızı listede yer alıyor.