Nisan Ayı Enflasyon ve Dolar/TL Tahminleri Yayınlandı

Euro Bölgesi'nde Yıllık Enflasyon Sabit Kaldı Euro Bölgesi'nde Yıllık Enflasyon Sabit Kaldı

Ekonomistler, Nisan ayına ilişkin Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ve dolar/TL kuru için tahminlerini açıkladı. Peki, aylık ve yıllık enflasyon oranları ne olacak? Dolar kuru ne yönde ilerleyecek? İşte bu soruların yanıtları, 18 ekonomistin katıldığı Foreks Haber anketiyle ortaya çıktı.

Nisan Ayı TÜFE Tahminleri
Anket sonuçlarına göre, ekonomistlerin Nisan ayı için aylık medyan TÜFE tahmini %3,40, yıllık medyan tahmin ise %70,10 olarak belirlendi. Mart ayındaki %3,52'lik artışa kıyasla, yıllık enflasyon oranı bir önceki ay %75,21 seviyesindeydi. Yıl sonu için ise ekonomistlerin medyan tahmini %43,40 civarında.

Dolar/TL Kuru Beklentileri
Dolar/TL kuru için yapılan tahminler de açıklandı. Anketin sonuçlarına göre, 2024 yıl sonu için medyan kur tahmini 40,0000 TL, ortalama tahmin ise 40,0649 TL. Gelecek 12 ay içindeki kur beklentisi ise medyan olarak 42,2500 TL civarında.

Ekonomik Görünüm ve Piyasa Tepkileri
Bu tahminler, Türkiye ekonomisinin gelecek dönemde nasıl şekilleneceği ve piyasalardaki dalgalanmalar hakkında ipuçları veriyor. Enflasyon verilerinin etkileri ve piyasa tepkileri için Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 3 Mayıs'ta saat 10:00'da yeni verilerini açıklayacak. Piyasa katılımcıları, bu verilerle birlikte ekonominin geleceğine ilişkin sinyalleri değerlendirmeye alacak.