Meteoroloji'nin yayınladığı son uyarıya göre, Türkiye genelinde kar ve sağanak yağışlarının etkisini artırarak devam edeceği bildirildi. Özellikle iç kesimlerde karla karışık yağmur ve kar beklenirken, çığ tehlikesi de bulunuyor.

Meteoroloji'den Kar ve Sağanak Alarmı!

Türkiye'nin birçok bölgesinde etkili olan kar yağışı ve sağanak yağışlar, yaşamı olumsuz etkiliyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan değerlendirmelere göre, ülke genelinin parçalı ve çok bulutlu olacağı, Marmara'nın batısı, Kıyı Ege ile Antalya ve Manisa çevreleri dışında yurt genelinin aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Özellikle Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda yoğun kar yağışı bekleniyor. Rize, Erzurum, Ağrı, Diyarbakır'ın doğusu, Mardin, Bitlis, Bingöl, Batman, Siirt, Şırnak çevreleri, Elazığ’ın doğu, Muş’un güney ve batı ilçelerinde kuvvetli yağışlar yaşanması bekleniyor. Bunun yanı sıra, çığ tehlikesi bulunan bölgelerde dikkatli olunması gerekiyor.

Sarı ve Turuncu Uyarılar!

Adıyaman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Hakkari, Mardin, Muş, Siirt, Tunceli, Van, Batman, Şırnak illerinde sarı ve turuncu alarm verilirken, yaşanan olumsuz hava koşulları nedeniyle birçok kentte okullar tatil edildi. Özellikle Bingöl, Sivas, Hakkari ve Van gibi illerde eğitime bir gün ara verildi.

Hava durumunun olumsuz etkisiyle birlikte, vatandaşların sel, su baskını, kuvvetli rüzgar, kar yağışı gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olmaları gerekiyor. Ayrıca, çığ tehlikesi bulunan bölgelerde yaşayanların da dikkatli olmaları önem taşıyor.