Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler ve MİT Başkanı İbrahim Kalın, yarın terörle mücadele ve enerji iş birliği konularını ele almak üzere Irak'ın başkenti Bağdat'a gidecekler.

Bağdat'ta gerçekleşecek Güvenlik Zirvesi'nde, terörle mücadele stratejilerinin yanı sıra enerji iş birliği imkanları da masaya yatırılacak.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Öncü Keçeli, yapılan bir bilgilendirme toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Keçeli, Türkiye'nin Gazze'ye yönelik yardımlarının 40 bin tona ulaştığını belirterek, UNRWA'ya yapılan 26 bin tonluk yardımın kalan kısmının İsrail ile görüşüldüğünü ve tamamının Gazze'ye ulaştırılacağını ifade etti.

Keçeli, Gazze'den Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Türk vatandaşları dahil bin 489 kişinin tahliye edildiğini duyurdu ve bir grup Türk vatandaşının daha tahliye edileceğini açıkladı.

ABD ile ilişkilerde ise Keçeli, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'ın ABD ziyaretine dair olumlu sinyallerin geldiğini belirtti ve terörle mücadelede düzenli istişarelerin kurulacağını ifade etti. F-35 projesiyle ilgili görüşmelerin devam ettiğini kaydetti.

Türkiye-Yunanistan ilişkilerinde, güven artırıcı önlemler toplantısının 22 Nisan'da Atina'da gerçekleşeceğini duyuran Keçeli, Yunanistan Başbakanı Miçotakis'in Türkiye ziyaretinin ise mayıs ayında gerçekleşeceğini belirtti.

İran ve İsrail  Gerilimi, Telefon Diplomasisiyle Sürüyor İran ve İsrail Gerilimi, Telefon Diplomasisiyle Sürüyor

Ayrıca, Türkiye-Yunanistan arasında gerçekleştirilen siyasi diyalog toplantısında 10 Yunan adasına vize kolaylığı uygulamasındaki son hazırlıkların ele alındığını da paylaştı.