İran İsrail'e Saldırdı, İsrail Ordusu Alarmda

İsrail ordusu, İran kaynaklı insansız hava aracı (İHA) saldırısına karşı harekete geçtiğini duyurdu. İsrail hava ve deniz kuvvetleri, İran'dan havalanan bir dizi İHA'yı takip ediyor.

İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari, yaptığı basın açıklamasında, İran'dan kalkan bir grup İHA'nın İsrail hava sahasına doğru ilerlediğini bildirdi. Bu İHA'ların varışı saatler alabileceğinden, İsrail kuvvetlerinin titizlikle takip ettiğini ve ülke genelinde GPS sisteminde bozulmalar yaşanabileceğini belirtti.

2K Formülü, AK Parti'de Değişim Süreci Başlıyor 2K Formülü, AK Parti'de Değişim Süreci Başlıyor

Hagari, İsrail'deki alarm sistemlerinin ancak İHA'ların hedeflere yönlendirilmesi durumunda çalacağını vurgulayarak, İsrail'in bu tehdidi bertaraf etmek için çaba harcadığını ifade etti.

İsrail devlet televizyonu KAN, saldırıların gerçekleşmesinden önce İran'ın bir dizi İHA ile İsrail'e saldırı başlattığını duyurmuştu. İsrail yetkilileri, saldırıların askeri hedeflere yönelik olduğunu değerlendiriyor.

İsrail Başbakanlık uçağının hedef alınma endişesiyle havalandığı belirtilirken, İsrail hava sahasının geçici olarak kapatılacağı duyuruldu. İsrail Havalimanları İdaresi, yerel saatle 00.30'dan itibaren hava sahasının uçuşlara kapatılacağını duyurdu, ancak ne zaman yeniden açılacağına dair bilgi vermedi.

İHA'ların İsrail hava sahasına saatler sonra ulaşması bekleniyor. Ayrıca, İran'ın İsrail'e yönelik güdümlü füze de fırlattığı bildirildi. Birleşik Arap Emirlikleri'nden kalkan uçakların rotalarının İsrail'e geri dönmesiyle ilgili bilgiler hava radar sistemlerine yansıdı.

Orta Doğu'daki uçuş trafiği, gelişmelerin ardından hassasiyetle izleniyor;