İsrail'in İran'a yönelik insansız hava araçlarıyla gerçekleştirdiği saldırı, İran'ın İsfahan ve Tebriz şehirlerinde duyulan patlama sesleriyle gündeme geldi. İran medyası, seslerin hava savunma sisteminin devreye girmesi ve 3 mini insansız hava aracının imha edilmesi nedeniyle duyulduğunu belirtti.

İlk olarak Amerikan ABC News kanalının ABD'li bir yetkiliden aldığı bilgilere dayanarak verdiği habere göre, İsrail, cuma sabahı erken saatlerde İran'a yönelik insansız hava araçlarıyla bir karşı saldırı düzenledi.

İsrail'in aynı zamanda Suriye ve Irak'ta da bazı bölgeleri vurduğu iddiaları ise henüz doğrulanmadı.

ABD'li bir yetkili, Biden yönetiminin İsrail'in bu saldırısına destek vermediğini ve bölgede geniş çaplı bir çatışma istemediklerini belirtti.

İsrail'in saldırıdan önce ABD'ye bilgi verdiği ve "İran'a yönelik sınırlı bir karşı saldırı düzenleyeceğini" bildirdiği belirtildi. Ancak, ABD Dışişleri Bakanlığı ve Pentagon henüz saldırıyı resmi olarak doğrulamadı.

İsfahan'da, İran Devrim Muhafızları Ordusu'na yakın bir kaynağın aktardığına göre, 8. Ana Jet Üssü yakınlarında patlama sesleri duyuldu. Yerel saatle 04.00 sularında ise İsfahan'da 3 mini insansız hava aracı, alçak irtifa hava savunma sistemleri tarafından etkisiz hale getirildi.

20 Bin Öğretmen Ataması Yapılacak! Başvuru Tarihi ve Detaylar Açıklandı 20 Bin Öğretmen Ataması Yapılacak! Başvuru Tarihi ve Detaylar Açıklandı

Ülke genelinde hava savunma sistemlerinin devreye girdiği ve bazı bölgelerde şüpheli hava cisimlerinin tespit edilerek müdahale edildiği belirtildi. Ancak, büyük çaplı patlama olmadığı ve uzun menzilli savunma sistemlerinin devreye alınmadığı aktarıldı.

Sosyal medyada dolaşan İsfahan'daki nükleer santralde patlama olduğu iddialarına ilişkin ise yetkililer, kritik tesislerde herhangi bir olumsuz durumun olmadığını ve güvenliğin sağlandığını vurguladılar.

İsfahan'daki olaylarla ilgili yapılan açıklamalarda, şehirde herhangi bir patlama veya hasar olmadığı belirtildi. Uçuşlar geçici olarak askıya alındı, ancak birkaç saat sonra normale döndü. Tahran, İsfahan ve Şiraz başta olmak üzere birçok bölgedeki uçuşlar yeniden başladı.

Öte yandan, olayın İran lideri Ali Hamaney'in doğum gününde gerçekleşmesi sosyal medyada tartışma konusu oldu.