Erdoğan, G7 Zirvesi'nde Gazze İçin Çağrı Yapacak Erdoğan, G7 Zirvesi'nde Gazze İçin Çağrı Yapacak

İsrail'in Refah'taki Çadır Kampına Saldırısı: 40 Filistinli Hayatını Kaybetti

İsrail ordusu, Uluslararası Adalet Divanı’nın (UAD) saldırıları durdurma kararına rağmen Refah'ta operasyonlarına devam ediyor. Refah'ın kuzeybatısında bulunan Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) depolarının yakınında yaşayan yerinden edilmiş Filistinlilerin çadır kampı bombalandı. Bu saldırıda en az 40 Filistinli yaşamını yitirdi.

Filistin haber ajansı WAFA’nın bildirdiğine göre, İsrail savaş uçakları, Refah'taki kampı en az sekiz roketle vurdu. Saldırıda birçok çadır yıkıldı ve yandı. Filistin Kızılayı, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu çok sayıda yaralı ve cenazenin hastanelere taşındığını açıkladı. Görgü tanıkları, bombardımanın kampta büyük yıkıma neden olduğunu belirtti. "İsrail ordusunun bombardımanı kamptaki çok sayıda çadırın yıkılmasına ve yanmasına neden oldu. Bu kamp, binlerce yerinden edilmiş Filistinlinin yaşadığı Refah kentinde İsrail ordusunun boşaltılmasını istediği bölgede yer almıyor." dedi.

Saldırının Ardından Sağlık Ekipleri Seferber Oldu
Gazze Sağlık Bakanlığı, saldırının ardından çok sayıda ölü ve yaralı olduğunu, kayıpları arama çalışmalarının devam ettiğini duyurdu. Bakanlıktan yapılan açıklamada, "İsrail savaş uçaklarının Refah kentinin kuzeybatısında yerinden edilmiş Filistinlilerin kaldığı kampı acımasızca bombalaması sonucu birçok Filistinli hayatını kaybetti ve yaralandı," ifadelerine yer verildi. Sağlık ekipleri, enkaz altında kalanları kurtarmak için yoğun bir çaba sarf etti. Kızılay ekipleri, bölgeye acil yardım malzemeleri gönderdi ve yaralıları en yakın hastanelere sevk etti.

Uluslararası Adalet Divanı Kararları Uygulanmadı
UAD, 24 Mayıs'ta aldığı kararda, İsrail’in Refah’a yönelik saldırılarını derhal durdurmasına, insani yardımları engellememesine ve suçları araştıracak BM görevlilerinin Gazze'ye girişine izin vermesine hükmetmişti. Ancak İsrail, bu kararlara uymayarak saldırılarına devam etti. Refah'taki bu son saldırı, UAD’nin kararlarının uygulanmadığının bir göstergesi oldu. Uluslararası topluluk, İsrail’in saldırılarını durdurması ve UAD kararlarına uyması için çağrıda bulunuyor.

İsrail'in Saldırılarında Büyük Kayıplar Verildi
İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda büyük kayıplar verildi. En az 15 bin 239'u çocuk, 10 bin 93'ü kadın olmak üzere 35 bin 984 Filistinli öldürüldü ve 80 bin 643 kişi yaralandı. Enkaz altında hâlâ binlerce ölü olduğu tahmin edilirken, hastane ve eğitim kurumları gibi sivil altyapılar da hedef alınıyor. Refah’taki son saldırı, bu kayıpların artmasına neden oldu ve insani krizin boyutlarını daha da derinleştirdi.

Uluslararası Tepkiler ve Yardım Çağrıları
Uluslararası toplum, Refah'taki saldırıya sert tepki gösterdi. Birleşmiş Milletler ve çeşitli insan hakları örgütleri, İsrail’in sivillere yönelik saldırılarını kınayarak, derhal durdurulması çağrısında bulundu. Ayrıca, insani yardımların kesintisiz bir şekilde ulaştırılması ve Gazze’ye giriş çıkışların sağlanması gerektiği vurgulandı. Yardım kuruluşları, saldırıların durdurulması ve sivillerin korunması için uluslararası müdahale çağrısında bulunuyor.