Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek: 2026'da Enflasyon Tek Hanelere Dönecek

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Almanya'nın Düsseldorf kentinde düzenlenen 8. Türk-Alman Ekonomi Günü'nde Türkiye'nin ekonomik görünümü ve gelecek hedefleri hakkında konuştu. Şimşek, enflasyonun 2026 yılına kadar hızla düşeceğini ve o yıl içinde tek haneli rakamlara ulaşacaklarını açıkladı.

FT: Türkiye'deki Enflasyon Krizinin Derinleşmesi FT: Türkiye'deki Enflasyon Krizinin Derinleşmesi

Türkiye'nin Ekonomik Performansı ve Öncelikleri
Şimşek, Türkiye'nin güçlü bir ekonomi olduğunu ve son 20 yılda dikkat çekici bir performans sergilediğini söyledi. Borçluluğun dünya genelinde büyük bir sorun olduğunu, ancak Türkiye'nin borcunun milli gelire oranının yüzde 108 ile diğer ülkelere göre daha düşük olduğunu belirtti. Şimşek, mali disiplinin ve yapısal dönüşümün, Türkiye'nin öncelikli konuları arasında yer aldığını vurguladı. Yapısal dönüşümle kastedilenin yeşil dönüşüm, dijital dönüşüm ve sanayide dönüşüm olduğunu belirtti. Bu dönüşümlerin Türkiye'ye daha sürdürülebilir bir büyüme sağlayacağını söyledi.

Enflasyon ve Bütçe Disiplini
Bakan Şimşek, Türkiye'de enflasyonun yüksek olduğunu ve Mayıs ayında yüzde 70'in üzerinde bir enflasyon zirvesinin görüleceğini ifade etti. Ancak, yeni uygulamalarla enflasyonun hızlı bir şekilde düşmeye başlayacağını ve 2026'da tek haneli rakamlara döneceklerini belirtti. Ayrıca, bütçe açığının deprem nedeniyle geçen sene ciddi bir artış gösterdiğini, ancak önümüzdeki yıllarda bütçe açığını kalıcı olarak yüzde 3'ün altına düşüreceklerini söyledi. Borcun milli gelire oranının da yüzde 35'in altında tutulmasının hedeflendiğini ekledi.