Ukrayna'nın Putin'e 'Tampon Bölge' Yanıtı: Gerilim Artıyor

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 15-17 Mart tarihlerinde gerçekleşen devlet başkanlığı seçimlerinin ardından, Ukrayna topraklarında bir "tampon bölge" oluşturulabileceğine dair işaretler verdi. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, bugün yaptığı açıklamada, Rus bölgelerini Ukrayna saldırılarından korumanın en uygun yolunun, Ukrayna'nın atış menzilinden uzak bir tampon bölge oluşturmak olduğunu savundu.

Peskov'un Reuters haber ajansına yaptığı açıklamaya göre, "Ukrayna'nın insansız hava saldırıları ve topraklarımıza saldırıları bağlamında düşünüldüğünde; kamu tesisleri ve konutları güvenceye almak için önlemler alınmalı. Bunlar, yalnızca bir tür tampon bölge oluşturularak güvenceye alınabilir; bu sayede düşmanın saldırmak için kullandığı tüm araçlar menzil dışı olsun" dedi.

Putin'in açıklamalarına Ukrayna'dan sert bir yanıt geldi. Ukrayna Devlet Başkanı Yardımcısı Mykhailo Podolyak, Putin'in sözlerinin "iki ülke arasındaki savaşın tırmanacağının açık bir ilanı" olduğunu belirtti. Podolyak, "Bu, savaşın sadece tırmanacağının doğrudan, açık bir ifadesidir" dedi.

Putin'in 17 Mart'ta yaptığı açıklamada, Ukrayna'da olası bir "tampon bölge" planına ilişkin detay vermemesine rağmen, "Kiev rejiminin kontrolü altındaki topraklarda belli bir 'sıhhi bölge' oluşturmak durumunda kalabileceklerini" ifade etmişti. Bu açıklamalar, bölgedeki gerilimin arttığı bir dönemde gelmişti.