Kabine Değişiklikleri, Çevre ve Sağlık Bakanlıklarına Yeni Atamalar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabinede iki önemli değişiklik gerçekleştirdi. Mehmet Özhaseki'nin sağlık sorunları nedeniyle görevden affını istemesi üzerine, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığına Murat Kurum atandı. Aynı şekilde, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da görevden affını istedi ve yerine Kemal Memişoğlu atandı.

Yeni Çevre Bakanı: Murat Kurum
Mehmet Özhaseki'nin sağlık sorunları nedeniyle ayrıldığı Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığına, eski bakan Murat Kurum yeniden atandı. Murat Kurum, 1976 yılında Ankara'da doğdu. Konya Selçuk Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümünden mezun olan Kurum, yüksek lisansını 2017 yılında Okan Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde Kentsel Dönüşüm üzerine tamamladı.

Kariyerine TOKİ'de başlayan Kurum, 2005-2006 yılları arasında TOKİ Ankara Uygulama Daire Başkanlığı'nda Uzmanlık, 2006-2009 yılları arasında ise TOKİ İstanbul Uygulama Daire Başkanlığı Avrupa Yakası Uygulama Şube Müdürlüğü görevlerini yürüttü. 2009-2018 yılları arasında Emlak Konut GYO Genel Müdürlüğü ve Yönetim Kurulu Üyeliği yapan Kurum, 2018-2023 yılları arasında Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı görevinde bulundu. 28. Dönem AK Parti İstanbul Milletvekili olarak da seçilen Kurum, evli ve üç çocuk babasıdır. İngilizce bilmektedir.

Yeni Sağlık Bakanı: Kemal Memişoğlu
Sağlık Bakanlığı görevine atanan Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, 1966 yılında Trabzon'da doğdu. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesinden 1990 yılında mezun olan Memişoğlu, 1995 yılında Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Genel Cerrahi Uzmanlığını aldı. 1996-1998 yılları arasında çeşitli hastanelerde Genel Cerrahi Uzmanı olarak görev yaptıktan sonra, 1999-2000 yıllarında Miami Üniversitesi Karaciğer ve Gastrointestinal Transplantasyon ünitesinde çalıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Yunanistan’a Sert Uyarı Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Yunanistan’a Sert Uyarı

2000-2002 yıllarında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalında Başasistanlık yapan Memişoğlu, 2002 yılı sonunda PTT Hastanesine Başhekim olarak atandı. 2008 yılında Genel Cerrahi Doçenti, 2016 yılında ise Genel Cerrahi Profesörü unvanını kazandı. 6 Ekim 2016 tarihinde İstanbul İl Sağlık Müdürü olarak atanan Prof. Dr. Memişoğlu'nun ulusal ve uluslararası dergilerde yayımlanmış çok sayıda bilimsel yayını bulunmaktadır. Evli ve üç çocuk babasıdır.

Yeni Bakanların İlk Açıklamaları
Murat Kurum, yeniden Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı olarak atanmasının ardından sosyal medya hesabından bir paylaşımda bulundu. Kurum, "Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın takdir ve tensipleriyle yeniden Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı olarak görevlendirilmiş bulunmaktayım. Bizi bu şerefli göreve layık gören Sayın Cumhurbaşkanımıza şükranlarımı arz ediyorum. Çabamız, gayretimiz, mücadelemiz Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, Türkiye Yüzyılı hedeflerine ulaşmaktır. Bayrağı devralacağımız Sayın Mehmet Özhaseki bakanımız gibi biz de başta asrın felaketinin yaşandığı tüm şehirlerimiz olmak üzere 81 ilimizin her köşesinde çalışmaya, koşmaya devam edeceğiz. Rabbim üstlendiğimiz bu kutlu görevde bizi aziz milletimize mahcup etmesin," ifadelerini kullandı.

Kemal Memişoğlu ise Sağlık Bakanı olarak atanmasının ardından yaptığı ilk açıklamada, "Sağlık hizmetlerini daha ileriye taşımak için var gücümüzle çalışacağız. Halkımızın sağlığı her şeyden önce gelir ve bu doğrultuda tüm ekip arkadaşlarımızla birlikte gayret göstereceğiz," dedi.