Doğanın heybeti ve etkileyici manzaralarıyla dolu kanyonlar, dünya genelinde gezginlerin ilgisini çeken ve merak uyandıran yerlerden biridir. Bu yazıda, dünyanın dört bir yanından seçilmiş en etkileyici ve merak uyandıran 10 kanyonu keşfedeceğiz.

1. Grand Canyon, ABD
Grand Canyon, ABD'nin Arizona eyaletinde bulunan ve Colorado Nehri tarafından milyonlarca yıl boyunca oyulmuş devasa bir kanyondur. Büyüleyici manzaraları ve çarpıcı renkleriyle tanınır.

2. Fish River Canyon, Namibya
Fish River Canyon, Namibya'nın güneyinde yer alan ve Afrika'nın en büyük kanyonu olarak bilinir. 160 kilometrelik uzunluğuyla ve 550 metrelik derinliğiyle etkileyici bir doğal oluşumdur.

3. Colca Kanyonu, Peru
Colca Kanyonu, Peru'nun And Dağları'nda bulunur ve dünyanın en derin kanyonlarından biridir. Aynı zamanda, dünyanın en büyük uçan kuşları olan kondorların gözlemlenebileceği bir yerdir.

4. Tara Kanyonu, Karadağ
Tara Kanyonu, Avrupa'nın en derin kanyonlarından biridir ve Karadağ'ın kuzeybatısında bulunur. Kristal berraklığında suyu ve etkileyici manzaralarıyla ünlüdür.

5. Kings Kanyon, Avustralya
Kings Kanyon, Avustralya'nın Kızılderili Kuzey Bölgesi'nde bulunur ve büyüleyici kayalık tepeleri ve kanyon zemininde yer alan kırmızı kumlarıyla tanınır.

6. Verdon Kanyonu, Fransa
Fransa'nın Provence-Alpes-Côte d'Azur bölgesinde yer alan Verdon Kanyonu, dünyanın en büyüleyici kanyonlarından biridir. Turkuaz rengi suları ve çevresindeki yemyeşil doğasıyla ünlüdür.

7. Waimea Kanyonu, Hawaii
Hawaii'nin Kauai adasında bulunan Waimea Kanyonu, "Pasifik'in Büyük Kanyonu" olarak da bilinir. Renkli kayalıkları ve muhteşem manzaralarıyla ziyaretçilerini büyüler.

8. Antilop Kanyonu, ABD
Arizona'nın Navajo yerli rezervasyonunda bulunan Antilop Kanyonu, renkli kumtaşları ve ışığın muhteşem oyunuyla ünlüdür. Fotoğrafçıların sıkça ziyaret ettiği bir noktadır.

İstanbul 2024’ün İlk Dört Ayında Ziyaretçi Rekoru Kırdı İstanbul 2024’ün İlk Dört Ayında Ziyaretçi Rekoru Kırdı

9. Tiger Leaping Kanyonu, Çin
Çin'in Yunnan eyaletinde bulunan Tiger Leaping Kanyonu, dünyanın en derin kanyonlarından biridir. Yangtze Nehri'nin etkileyici manzaralarıyla çevrilidir.

10. Blyde River Kanyonu, Güney Afrika
Güney Afrika'nın Mpumalanga eyaletinde bulunan Blyde River Kanyonu, nefes kesen manzaraları ve ünlü Üçlü Görüntü Kayaları ile bilinir.