Gıda Denetimlerinde Rekor Ceza: 227 Milyon Lira!

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, 2024 yılında gıda işletmelerine yönelik yapılan denetimlerde 227 milyon liranın üzerinde idari para cezası kesildiğini açıkladı. Bakan Yumaklı, CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer'in gıda denetimleri ve taklit-tağşiş ürünlerle ilgili soru önergesine yanıt verdi.

Türkiye, Sürdürülebilir Finansman ve İklim Ekonomisinde Önemli Adımlar Atıyor Türkiye, Sürdürülebilir Finansman ve İklim Ekonomisinde Önemli Adımlar Atıyor

Taklit ve Tağşiş Ürünler
Bakan Yumaklı, taklit veya tağşiş yapıldığı kesinleşen ve insan sağlığını tehlikeye atan gıda üreten ve satan işletmelerin düzenli olarak kamuoyuna açıklandığını belirtti. Denetimlerin, gıda güvenilirliğini sağlamak ve tüketicilerin aldatılmasını önlemek amacıyla risk esasına göre planlandığını vurguladı.

Aralıksız Devam Eden Denetimler
Yumaklı, gıda kontrollerinin genellikle habersiz yapıldığını ve bakanlıklarının gıda konusunda yasalarla verilmiş tüm yetkileri tereddütsüz kullandığını ifade etti. Yılın ilk 4 ayındaki denetim sonuçlarını paylaşan Bakan, yapılan denetimlerin detaylarını açıkladı.

375 Bin Denetim ve Ağır Yaptırımlar
3 Mayıs 2024 itibarıyla, gıda işletmelerine toplam 375 bin 246 denetim gerçekleştirildi. Bu denetimlerde olumsuzluk tespit edilen 4 bin 990 işletmeye toplam 227 milyon 146 bin 180 lira idari para cezası uygulandı. Ayrıca, 118 işletme hakkında Cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunuldu. Yumaklı, alınan numuneler üzerinde yapılan analizlerde domuz eti ve tek tırnaklı hayvan eti gibi yasaklı maddeler aranarak mevzuata aykırı durumların tespit edilmesi halinde gerekli yasal işlemlerin yapıldığını belirtti.

Gıda Güvenliği İçin Kararlı Adımlar
Bakan Yumaklı, gıda denetimlerinin tüketici sağlığını koruma amacıyla aralıksız sürdüğünü ve yasaların verdiği tüm yetkilerin kullanıldığını yineledi. Bu denetimlerle halkın güvenli gıdaya erişiminin sağlanmasının amaçlandığını vurguladı.